emotívnom prejave k národu, a vlastne celému svetu, oznámil začiatok afganistanskej kampane. Šesť týždňov fungujeme v novej realite, šestnásť dní beží akcia USA. A predsa sa zdá, akoby to celé trvalo už večnosť.
Dojem je nabudený pretlakom tém teroru, nových bezpečnostných opatrení a vojny, ktoré totálne ovládli planetárne diskusie - v médiách, na summitoch, konferenciách a vôbec všade. Psychológia nepustí: Posúvame sa k prahu tzv. chladničkovo-konzervového syndrómu; otvoríte a vylezie - bin Ládin, Taliban, antraxová pošta, utečenci, atď. Z predávkovania sa dostavujú aj prvé príznaky únavy a "prejedenia". A čo je horšie, bezútešnosti a márnosti. Otázka znie: V tomto máme žiť? A dokedy?
Pravda, my na Slovensku vnímame kauzu predsa len ešte ako čosi vzdialené. Až do kosti nás zasiahla azda iba pandémia z antraxu. Západný svet však už musí veľmi rýchlo hľadať sérum proti otupeniu a zblbnutiu. Boj s terorizmom, na domácom i afganistanskom fronte, sa ukazuje totiž byť naozaj dlhý (ak už nechceme strašiť, že nekonečný). A čím dlhšie sa bude tento, do istej miery už dnes výnimočný stav, naťahovať, tým väčšmi bude klesať nielen ostražitosť, ale aj ochota ľudí počúvať svojich politikov a podporovať ich. Nepreženieme, ak tvrdíme, že podpora verejnosti sa rysuje ako azda najväčší problém, ktorému budú musieť svetoví lídri čeliť. Ak zvolení politici, s ambíciou byť volení opäť, začnú pociťovať zosuv pôdy pod nohami, antiteroristické naladenie vyprchá ako para.
Jeden, ktorý si nebezpečenstvo z ochrnutia verejnej mienky dobre uvedomuje, je prezident Bush. Proti správam o desiatkach (podľa propagandy Talibanu stovkách) civilných obetí a tisícoch utečencov zvolil zaujímavú mediálnu stratégiu. Tak sme sa napríklad cez víkend dozvedeli, že ešte okolo 20. septembra Bush zrušil nariadenie prezidenta Forda zo sedemdesiatych rokov, podľa ktorého CIA nemohla zabíjať v zahraničí osoby, podozrivé z hrdelných zločinov proti USA, resp. v USA. Nuž, teraz už CIA môže, ako vytieklo cez Washington Post. Zásadnou otázkou okolo oživenia doktríny, platnej pred Fordom od roku 1948, samozrejme je: Ak toto nie je supertajná informácia, prečo ju nezískal Washington Post už v septembri, ale až teraz?
Tejto senzácii predchádzalo vyhlásenie ministra obrany Rumsfelda o novej fáze vojny, ktorá "na území Afganistanu začala nasadením obmedzeného množstva príslušníkov špeciálnych jednotiek, operujúcich priamo v teréne". Pritom vieme, že vo veľmi obmedzených počtoch pôsobili "špecialisti" v tyle Talibanu už dávno pred začiatkom náletov. Najnovšou mediálnou bombou má zase byť nasadenie obrovských lietadiel Herkules, ktorých prítomnosť v oblasti údajne vždy signalizuje masovejšie výsadky pozemných vojsk. A tak ďalej, a tak podobne.
Tento typ správ, ktoré by logicky mali byť predmetom najprísnejšieho utajenia (a teda sú evidentne nepodstatné z hľadiska vedenia vojny), a ktoré v poslednom čase priam chrlia Biely dom i Pentagon, ukazuje na úpornú snahu Busha a spol. udržať atmosféru v horúcom stave z obdobia bezprostredne po 11. septembri. A veru nikto nerozumie mediálnej komunikácii lepšie, ako práve americkí lídri. Kŕmením médií stále novými informáciami aj "informáciami" Bush zápasí o udržanie pozitívnej pozornosti a tým aj podpory verejnosti.
A toto je výzva pre európskych a aj slovenských politikov. Práve v Európe už únava a znechutenie klepú na dvere, pričom antraxové epizódy udržia síce pozornosť, sotva však podporu. Ak tu naplno prerazí tzv. kosovský syndróm, zostanú vlády úplne opustené a neschopné činu. Povinnosť prijať sériu nepopulárnych bezpečnostných obmedzení im pritom ale zostane. To je rébus a veľmi vážny problém.
Je načase sa prebudiť; USA a Británia nevedú iba rozsiahlu ozbrojenú akciu, ale aj náročnú mediálnu vojnu. Dá sa už celkom dobre rozlíšiť aj jej odvrátená tvár, charakterizovaná nahováraním médií k dobrovoľnej "uzávere" takých informácií a záberov, ktoré by na verejnosť pôsobili negatívne či dokonca šokujúco. Nie je to pokus o cenzúru, ako mnohí podsúvajú, keďže ide o odporučenia a prosby (síce občas dôrazné). V hre je "iba" toľko, že politici s demokratickým mandátom potrebujú podporu verejnosti a verejnosť potrebuje víťazstvo nad terorizmom. To je slučka, v ktorej sú uviaznutí všetci - politici, novinári i obyvateľstvo.
Peter Schutz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.