opýtať aj na ďalšie plány v oblasti vzdelávania. Najmä po informácii, že v rámci kompetencií tohto úradu sa jeho pracovníci budú usilovať zabezpečiť, aby nový školský zákon poskytol dostatočný legislatívny priestor pre realizáciu určitých preventívnych opatrení a tiež dostatok možností na intervenčné zásahy priamo do profilu škôl a školských zariadení. Pri sekretariáte v týchto dňoch pracuje komisia, ktorá sa zaoberá kodifikáciou rómskeho jazyka, najmä prípravou gramatiky a slovníka. Ako podotkla splnomocnenkyňa Klára Orgovánová, základom pre spomínanú gramatiku bude rómština z východného Slovenska, lebo ňou komunikuje asi 80 percent ľudí. "Realizovaný monitoring nás presvedčil, že v komunitách je bohatý potenciál a ten sa ešte zvýrazní, ak sa otvorí cesta k rodičom, ak sa štát bude podieľať na spoluvytváraní vhodného učebného prostredia už v predškolskom veku. Doterajšou brzdou k úspešnosti bol formálny prístup, teda je potrebné meniť profil školy. Deti však musia vidieť aj motiváciu v tom, čo dosiahnu vzdelávaním," uviedla odborníčka pre vedu a vzdelávanie Eva Končoková (na obr.).
Zdôraznila, že prieskum potvrdil nezáujem o tradičné remeslá. Skôr chcú vstúpiť do sveta informačných technológií. Tam, kde sú ostatné deti presýtené informáciami, rómske po nich túžia. "Ak sa niektoré problémy nedajú riešiť štandardným prístupom, je našou povinnosťou, aby sme našli iný. Ak rómske dieťa je v takom stave, v akom je a ten je veľmi zlý, je našou povinnosťou, aby sme učebné, rodinné a komunitné prostredie zmenili. Väčšina detí má na to," dodala Orgovánová.
V ostrom protiklade týchto východísk je realita všedných dní. Pred časom sme čitateľov informovali o probléme v okrese Prešov, ktorý odhalila posledná novela sociálneho zákona. Dôslednejšou kontrolou sa prišlo na to, že desiatky rómskych rodičov jednoducho zabudli deti zapísať do školy a v tomto roku sa medzi prvákmi objavili aj 8-ročné deti. Na druhej strane, ak aj dokončia základnú školskú dochádzku, ak aj sú šikovné, majú len malú šancu umiestniť sa na stredných školách. Nie je tiež tajomstvom, že aj keď takým deťom pomôžu učitelia a dostanú šancu, často sú ich brzdou rodičia, ktorí ich odmietnu pustiť z osady do mesta. Na východe žije mnoho rómskych detí, ktoré ešte nikdy neopustili osadu či obec, v ktorej sa nachádza. "Je to problém, ktorý by mal riešiť rezort školstva, inak nebudú mať motiváciu k štúdiu," povedal v tej súvislosti pracovník sociálneho odboru na Okresnom úrade v Prešove Maximilián Eštočák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.