firmy Ostrožovič, s. r. o., na Makovisku, ožili oberačmi ťažkých, sladkým obsahom naplnených plodov. „Tohtoročný zber hrozna sme rozdelili na tri fázy. Prvou je predzber, kedy zbierame dozreté strapce s vysokým obsahom cibéb, ktoré osobitne spracujeme. Pokračujeme zberom odrody Lipovina a nakoniec príde na rad Furmint. Postupujeme tak preto, lebo v tomto roku nie je až také veľké množstvo cibéb, aby sme ich zbierali samostatne, ako sa to v tokajskej oblasti bežne robí," povedal nám Ing. Jaroslav Ostrožovič, majiteľ rovnomennej firmy z Veľkej Tŕne.
Cibéby sú hroznové bobule, ktorých povrch prerástla ušľachtilá huba. Sú výnimočné tým, že obsahujú veľa cukru a typické aromatické látky. Bez nich by tokajské víno nebolo tokajským vínom.
Väčšina oberačov hrozna pochádza z Veľkej a Malej Tŕne a majú k tejto práci vzťah. Nie je jednoduché rozpoznať strapec s najväčším počtom cibéb od bežného strapca. Oni však bez problémov dokážu rozpoznať tie strapce, ktoré „idú" na predzber od tých, ktoré treba pozberať nakoniec. Bobule presvietené slnkom sú sladké a už na pohľad zdravé. Tohtoročné počasie, ktoré nebolo priaznivo naklonené pestovateľom hrozna, odhalilo jednu závažnú skutočnosť. „Ak sa pestovateľ neponáhľal, kvalita jeho hrozna je dobrá. Takto však mohol postupovať len ten, kto presne, počas celého vegetačného obdobia, dodržiaval komplexný systém ochrany viniča. V tomto roku sa vegetácia oneskoruje o dva týždne ako zvyčajne. Čakať až do týchto dní si mohol dovoliť len ten, kto aplikoval celý systém ochrany. Tento rok súčasne odhalil miesta, na ktorých má vinohrad skutočne opodstatnenie. Tu, v chotári Makovisko, je hrozno zdravé. Vinica má dobrú polohu na terase a hrozno je zdravé. To hovorí za všetko," dáva Ing. Jaroslav Ostrožovič.
Zaujímavý je fakt, že on sám nemá rad slovo problém. V súvislosti so svojim podnikateľským údelom hovorí výlučne o ťarche. Tej je tiež dosť. „Najväčšou ťarchou je to, že tokajské víno napriek svojej svetovej sláve a histórii nie je také vyhľadávané, ako by si zaslúžilo. Vzhľadom na náročnú výrobu nemôže byť lacné, teda potrebuje solventnú klientelu, ktorú ťažko hľadáme," približuje jednu z tiarch. Za 50 - 60 korún ťažko môžeme kúpiť kvalitné víno. A čo je ešte horšie, nízkej cene sa často prispôsobuje kvalita vína. Tento kruh preruší len kúpyschopnosť ľudí, ktorú môže zvýšiť len ekonomika krajiny. Ak sa bude víno predávať, budú financie na systematický rozvoj viníc.
Ďalšou ťarchou je export vína zo slovenskej časti Tokaja. Je to záležitosť stará 30 - 40 rokov. Trhy Európskej únie sú dnes pre slovenské tokajské vína ťažko dostupné, pretože značku Tokaj vlastní Maďarsko. Nedávne rokovanie zmiešanej slovensko - maďarskej komisie naznačili cestu ďalších rokovaní, ale jej koniec je ďaleko.
Oberači hrozna na Makovisku naoberajú denne 30 metrákov sladkého hrozna. Kým sa z neho stane sladký mok, uplynie nejaký ten týždeň. Jeho výrobcovia dúfajú, že prosperita vinohradníctva slovenskej časti Tokaja už nenechá na seba príliš dlho čakať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.