BSE, v týchto dňoch naštartovali jesennú kampaň leteckej vakcinácie líšok proti smrteľne nebezpečnej besnote. "Okrem kvality vakcíny je pre výsledný efekt dôležitý tiež spôsob jej aplikácie. Preto sme pred dvoma rokmi pristúpili k uplatneniu trojročného programu orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok obyčajných proti besnote leteckým spôsobom," informoval nás riaditeľ regionálnej veterinárnej správy v Poprade MVDr. Štefan Kohút.
Podľa neho, cieľom programu je čo najúčinnejšie utlmenie výskytu besnoty a zároveň úspora finančných prostriedkov. Aj preto sa pristúpilo k využitiu lietadiel, z ktorých sa vakcína zhadzuje z výšky asi 150 metrov pri rýchlosti zhruba 150 kilometrov za hodinu v minimálne dvoch letových líniách tak, aby sa na jeden štvorcový kilometer podarilo umiestniť 24 dávok. Ako uviedol ďalej, pri leteckom pokladaní vakcín sa vynechávajú nadmorské výšky nad 1200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá a osady.
"Vakcinačné návnady obsahujú modifikovaný oslabený kmeň besnoty pomnožený v bunkových kultúrach, antibiotiká a stabilizačné médium. Zmes je naplnená v plastikových tobolkách obalených návnadovou hmotou a tetracyklínom fungujúcim ako indikátor vakcinácie. Vo vnútri návnady čiernohnedej farby sa nachádza plastiková tobolka s viacjazyčnou potlačou uporňujúca na jej obsah," uviedol ďalej Š. Kohút upozorňujúc, že ak s očkovacou látkou príde do styku sliznica alebo čerstvá rana človeka, ihneď je potrebné vyhľadať lekára. V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča potrvá vakcinácia líšok približne do polovice novembra.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.