prirovnanie prehnal, ale termálna voda so špecifickými parametrami a rádioaktívnou silou je tu, myšlienka na jej využitie tak isto. Lenže vrty sú zablombované, nevyužité, domácim ľuďom nič neprinášajú, nikto z nich nemá úžitok," zamyslel sa starosta obce Plavnica Vincent Kupec (ma snímke) nad osudom geotermálnych vrtov PL-1 a PL 2, na využitie ktorých už existuje štúdia. Pri obciach Hromoš a Plavnica by mal vyrásť areál s krytým i vonkajším bazénom, toboganom, radom ihrísk. Potom hotel, reštaurácia… Vyzerá to ako sen, ale starosta je presvedčený o tom, že každý zmysluplný projekt začínal takouto ideou, ktorá postupne naberala na sile a dostávala reálne kontúry.
V okrese Stará Ľubovňa chcú na tradícii kúpeľníctva budovať, ubytovacia kapacita v Novoľubovnianskych kúpeľoch (kde je k dispozícii okolo 600 lôžok) však nemá zázemie. Dva vrty v blízkej lokalite Úbočie by mohli zmeniť teraz melancholickú krajinu na nepoznanie. Vrt pri Plavnici má výdatnosť 5,6 litrov za sekundu, vrt nad Hromošom zas 4,5 litrov za sekundu, čo nie sú horibilné čísla, ale vodička je horúca, má vyše 60 stupňov. Jej jedinečnosť spočíva v prvom rade v rádioaktivite, ktorá má význam v kúpeľníctve, pri následnom používaní sa však musí upraviť. Zvýšený obsah Rádia 226 predurčuje atraktívnosť lokality, no svojho času ryby v blízkom potoku fosforeskovali, potenciál vrtov treba využívať s rozvahou.
Celkové náklady na areály v oboch obciach predstavujú okolo 56 miliónov korún. Suma, ktorá už vyžaduje cieľavedomého investora. "Myšlienka zostala nepochopená. Vrty patria Roľníckemu družstvu v Plavnici, bez ich iniciatívy sa nedá pohnúť dopredu," konštatuje Vincent Kupec a jeho kolega z Hromoša Pavol Nemec dodáva, že ak by SOREA (ktorá vlastní hotel v Novoľubovnianskych kúpeľoch) mala záujem byť spoluinvestorom, riešenie ponúka vytvorenie konzorcia. Vyčkávacia "politika" roľníckeho družstva môže vyplývať z toho, že teraz nemá potenciál na podobné aktivity. "Intenzívne budujeme infraštruktúru, zaoberáme sa myšlienkou vytvorenia priemyselného parku. Veď voda si po úprave zachová tepelné vlastnosti, ktoré sa okrem bazénov dajú využiť aj v skleníkovom hospodárstve, pri vykurovaní objektov " rozvíja myšlienku P. Nemec. Starostovia búšia do problému, no zatiaľ je odpoveďou mlčanie - SOREA, ministerstvo zdravotníctva i družstvo majú vlastné starosti. Na škodu zaujímavej myšlienky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.