to riaditeľka rady Jarmila Grujbárová. Významné frekvencie, o ktoré súťažili slovenské súkromné televízie vrátane Markízy, získala totiž Mac TV, ktorá prevádzkuje licenciu na vysielanie televízie Global. Global tak bude mať dosah až na 70 percent domácností.
Do Mac TV nedávno vstúpila spoločnosť Česká produkční invest, blízka Železnému, keď odkúpila celý 70-percentný majetkový podiel v Mac TV od Horizontu Slovakia. Rada včera odsúhlasila aj tento majetkový vstup spoločnosti.
Monopolné postavenie televízie Markíza je týmto rozhodnutím ohrozené, lebo sa objavil silný konkurent. Železný, ktorý má skúsenosti z budovania českej Novy, totiž sľubuje v Globale preinvestovať 350 miliónov korún. Global má síce v súčasnosti 0,8-percentnú sledovanosť, ale Železný chce mať najneskôr do roka a pol 20-percentný podiel z reklamného trhu.
Uvoľnené frekvencie, ktoré získala Mac TV, ostali po TV Sever v Žiline, po TV Slavín v Bratislave. Ďalšia frekvencia je v Hlohovci.
Rozhodnutie o vstupe Železného bolo v rukách deviatich členov licenčnej rady, verdikt sa už viac ako mesiac presúval. Najprv rade chýbali informácie o spoločnosti Česká produkční invest, prostredníctvom ktorej Železný na Slovensko vstupuje. Po druhýkrát, pred dvoma týždňami, nečakane zamiešal karty producent Rudolf Biermann. Ten vtedy ohlásil, že do krachujúcej TV Luna priviedol amerického investora. Jeho vstup do TV Luna však rada včera zamietla.
Rusko: Rozhodnutie licenčnej rady rešpektujem
Záujem o dve uvoľnené televízne frekvencie vyvolali posledné dni doslova boj medzi dvoma mediálnymi magnátmi - Pavlom Ruskom a Vladimírom Železným.
Rusko mal síce záujem len o žilinskú frekvenciu (TV Sever), ale želal si, aby Železný nedostal pre svoju TV Global ani jednu. Podľa vyhlásení Ruska totiž mediálny trh na Slovensku neunesie jednu verejnoprávnu a dve silné súkromné televízie.
Rusko na Slovensku a Železný v Česku si v priebehu niekoľkých rokov vybudovali vlastné mediálne panstvá - TV Markíza a TV Nova. Markíza bola dlho akousi mladšou sestrou Novy. Spájal ich spoločný investor - spoločnosť CME amerického podnikateľa Rolanda Laudera.
V roku 1998, keď bola známa kauza Gamatex, televízia Nova bránila Ruskovu Markízu. Vladimír Železný sa krátko nato so CME rozišiel a s americkým investorom sa dnes súdi.
Kedysi priateľský vzťah oboch sa zmenil na nepoznanie. Dnes chce Železný mať vlastnú televíziu aj na Slovensku, stiahnuť od Markízy divákov aj podiel na reklame. Rusko v denníku Mladá fronta ohlásil, že so Železným može prísť na Slovensko aj "mediálna vojna".
"Vojnu" však Železnému vyhlásil už skôr. Najprv to boli správy v Markíze, Národnej obrode a Rádiu Okey, ktoré Železného vykreslili ako zločinca, aby ho očiernili v očiach verejnosti aj členov rady. Pavol Rusko označil Železného za človeka, ktorý priviedol Českú republiku k prehranej medzinárodnej arbitráži. Železný chce vytvoriť "akési federálne česko-slovenské vysielanie a z Globalu urobiť odpadkový kôš pre svoje vlastné relácie, ktoré sa ukážu neúspešné, prípadne reprízy", povedal Rusko pre TASR.
Hovorca Železného to označil za hnusnú ohováračskú kampaň. "Vnímame to ako snahu zabrániť vstupu konkurencie na slovenský mediálny trh. Tieto metódy chápeme ako nečestný konkurenčný boj," píše sa vo vyhlásení hovorcu TV Nova Martina Chalupského.
Aspoň jednu z dvoch lukratívnych frekvencií v Žiline a Bratislave chceli okrem Globalu takmer všetky súkromné televízie: TV Markíza, TV Luna, TA3 a ďalšie.
TV Luna už mesiac nevysiela a hrozí jej odpojenie. Záujem mala aj TA3. "Mrzí nás to, že sme tie frekvencie nezískali," reagoval na rozhodnutie rady Martin Lengyel, generálny riaditeľ TA3. Zároveň dodal, že rada tým, že licencie udelila Železnému, urobila správny krok k tomu, aby sa na slovenskom mediálnom trhu vytvorilo zdravé konkurenčné prostredie.
Na pridelenie frekvencií spoločnosti Železného reagoval Rusko slovami: "Rozhodnutie licenčnej rady rešpektujem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.