spoločností, ktorý pripravilo vedenie mesta.
"Súhlasíme s navrhovanou privatizáciou mestskej akciovej spoločnosti Kovoslužba s tým, že by mala vzniknúť zamestnanecká akciová spoločnosť manažmentu a zamestnancov. Našou podmienkou je, aby bola zachovaná súčasná zamestnanosť v tomto podniku najmä vzhľadom na nedostatok pracovných príležitostí v košickom regióne," prezentoval stanovisko ľavicovej vládnej koalície predseda poslaneckého klubu SOP Vladimír Janočko.
Podľa predloženého návrhu, ktorí budú poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok schvaľovať, by si mal manažment a zamestnanci odkúpiť od mesta hnuteľný a nehnuteľný majetok Kovoslužby za približne 50 miliónov korún.
Poslanecké kluby SDĽ-SOP-SDSS súhlasia aj s odpredajom obchodného podielu v TV Naša za jeden milión korún aj napriek tomu, že mesto do televízie vložilo budovu na Grešákovej ulici v hodnote 5 miliónov a peňažný vklad vo výške 7 miliónov korún.
"Zo stratovej spoločnosti treba vycúvať aj za cenu straty. S tým sa musíme zmieriť," povedal poslanec Michal Kopka z SDĽ.
Na otázku, v akom štádiu sa nachádza odpredaj mestských lesov štátu, o ktorom mala vláda rokovať už niekoľkokrát, no zatiaľ sa do programu lesy nedostali, Vladimír Janočko odpovedal:
"V tomto prípade sme my ako mesto nevesta a čakáme na ženícha, teda ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré nám v apríli 2001 deklarovalo svoj záujem o kúpu lesov. Od tohto momentu prebiehajú jednania, avšak je to tak závažná záležitosť a veľký balík peňazí, že je asi potrebné to z každej strany prerokovať. Mesto ešte môže trošku kortešovať, ale ostáva nám už len trpezlivo čakať."
Na reakciu Korzára, že mesto sa už ako nevesta núka vláde dosť dlho a zatiaľ to nevyzerá ani len na zaradenie do programu, poslanec Kopka zareagoval:
"Ministerka Schmögnerová našla kapitolu, podľa ktorej sa to dá urobiť legálne a legitímne, minister Koncoš deklaroval ochotu. Nebudú o tom rozhodovať len ministri SDĽ, ktorých postoj ku Košiciam si veľmi vážim. Rozhodne celá vláda, ktorá si musí uvedomiť, že v Košiciach má veľkú koncentráciu svojich voličov."
Predseda poslaneckého klubu SDSS Štefan Dutko si uvedomuje, že na verdikt vlády nad kúpou lesov netrpezlivo čakajú nielen radní, ale vraj aj bežní občania.
"Myslím, že keby košické mestské lesy prevzal do majetku štát, možno by v nejakej pretransformovanej podobe mohla ďalej existovať aj mestská spoločnosť Metské lesy, resp. by štát vedel využiť schopnosti jej pracovníkov."
Poslanec Dutko primátorovi dokonca navrhol, aby sa do Bratislavy vybrala delegácia poslancov a radných, no nie, aby zastavila premávku v hlavnom meste, ale aby ešte raz dôrazne zalobovala za odpredaj mestských lesov štátu.
"Poznám niektoré nevesty, ktoré na ženícha doteraz márne čakajú. Naozaj sa to ťahá dlho. Ale podobne je to s mnohými vecami, ktoré potrebujeme akútne realizovať na východe. Ťažko sa nám z tohto postu ovplyvňuje program vlády. Musím priznať, že mám skúsenosti, že východ je diskriminovaný Bratislavou a všetko trvá dlho. Ministri z našej strany nás síce počúvajú, keď hovoríme o problémoch v Košiciach, ale neposlúchajú, keď majú niečo urobiť," zdôraznil Vladimír Janočko(SOP).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.