už dnes mala spolu s cenami plynu prerokovať aj prípadné zvýšenie regulovaného nájomného a maximálnej ceny tepla.
Po dohode na úrovni koalície sa počíta s uvoľnením ceny plynu od januára pre podniky o 19,3 percenta. Podľa vládneho materiálu povedie takýto nárast k zvýšeniu cien tepla pre približne 28 percent domácností, ktoré teplo odoberajú od centrálneho dodávateľa. V priemere zaplatí takáto domácnosť od januára za teplo viac o 151 korún. Súčasťou rozhodnutí vlády by preto malo byť aj zvýšenie maximálnej ceny tepla zo 420 na 450 korún, teda o 7 percent. Priemerná cena tepla však tento rok predstavovala len približne 300 korún, a preto sa nová maximálna cena uplatní len pri minimálnom počte odberateľov.
Relatívne malej skupine domácností sa dotkne aj zvyšovanie regulovaného nájomného. "Minister výstavby a regionálneho rozvoja navrhuje zvýšiť maximálne ceny nájmu bytov postavených s účasťou verejných prostriedkov do 31. januára 2001 o 45%," uvádza spomínaný dokument.
Nárast nájomného sa teda bude týkať len rodín, ktoré bývajú v obecných bytoch. Tých je dnes už len štyri percentá.
Zdražovanie chce vláda kompenzovať sociálne slabším rodinám valorizáciou príspevku na bývanie. "Valorizáciou sa zvýšia minimálne výdavky na bývanie napríklad pre trojčlennú domácnosť zo súčasných 2490 Sk na 3090 Sk, následkom čoho sa zvýšia sumy vyplácaného príspevku jednotlivým domácnostiam," konštatuje vládny materiál.
Okrem vyššieho príspevku by sa mal súčasne rozšíriť počet domácností, ktoré ho budú môcť poberať. "Takýchto domácností je v súčasnosti 70 až 80 tisíc. Po valorizácii príspevku vzrastie tento počet (...) až na 100 tisíc domácností," hovorí vláda. S valorizáciou príspevku na bývanie sa však počíta až od júla 2002.
Valorizácia predstavuje pre štátny rozpočet neplánované náklady asi 500 miliónov korún, ktoré chce získať formou vyššieho preddavku dane zo Slovenského plynárenského priemyslu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.