Macháčka a umožnil jeho príchod do poslaneckých lavíc. O poslanecký mandát by tak prišiel nedávny Hamžíkov kritik Ján Šimko.
Macháček si poslanecký mandát neuplatňuje, lebo pôsobí v úrade hlavy štátu.. Jeho náhradníkom je Ján Šimko, ktorý len nedávno opustil rady SOP. Prezident pred médiami situáciu komentoval slovami: "Keby oňho nežiadali, nepustil by som ho, ale nechcem oslabovať poslanecký klub SOP." Macháček zatiaľ nechce prezradiť, ako sa rozhodne. Rovnako nepovedal, či by sa opäť po krátkom čase vrátil do kancelárie prezidenta. SOP by potom rozhodla o novom náhradníkovi z vlastných radov. V kuloároch parlamentu nám viacerí poslanci povedali, že Macháčkovmu politickému životopisu by takáto politická operácia neprospela.
Ján Šimko zhodnotil Hamžíkovu iniciatívu ako politickú pomstu za názory, ktoré predniesol na verejnosti. Šimko by nechcel politiku opustiť a chcel by sa ďalej venovať reformám. Na otázku, do ktorej strany by vstúpil, odvetil: "Som zaskočený touto chvíľou, nezaoberal som sa tým, ktorá by to bola." O vzťahoch s Macháčkom Šimko povedal: "Sme kamaráti, máme dobré vzťahy". Určite sa vraj stretnú a porozprávajú o návrhu vedenia strany.
Bývalí poslanci, ktorí opustili rady SOP, sa včera skepticky vyjadrovali k rošáde Šimka za Macháčka. Katarína Čižmáriková povedala, že túto zaležitosť nechce komentovať. Podotkla len, že keď "som v roku 1998 vstupovala do SOP, bola iná ako dnes". Jirko Malchárek je potešený, že nemá s tým nič spoločné. Diana Dubovská považuje návrh šéfa SOP za legitímny, záleží však ako sa k celej veci postaví Ľ. Macháček. "Nemá za potreby odchádzať z miesta kancelára, aby sa na jeden deň vrátil do Národnej rady a vytlačil niektorého poslanca. To je pre neho nižšia úroveň," domnieva sa Dubovská. Podpredseda strany Marián Mesiarik tvrdí, že sa nedeje nič mimoriadne. "Nepoznám pozadie a dôvody pána Macháčka, ale zrejme zvažoval. Je to bežná prax v zmysle zákona," dodal Mesiarik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.