4000 uchádzačov o zastupovanie ľudu v parlamentoch. Veľká hra na demokraciu sa môže začať.
Teda presnejšie, môže začať zatiaľ nepoznané dejstvo - voľby strednostupňovej nomenklatúry. FORMÁLNE je to bezpochyby demokratizácia i decentralizácia, presne tak, ako sme stokrát počuli v nekonečnej ságe o reforme verejnej správy. Prakticky visí nad celou novinkou veľký otáznik; až bude nová reprezentácia pekne zvolená a vo foteloch usadená, rýchlo vysvitne, že v najväčšej počestnosti len zmnožila doterajší aparát 79 okresných a 8 krajských úradov, ku ktorým ešte zo strany štátu rýchlo pribudne aj zopár špecializovaných "správ". Takto totiž dopadla reforma verejnej správy - len aby sme nezabudli. Pričom minister Šimko práve signalizoval, že v pripravovanej novele o miestnej štátnej správe sa so zrušením OÚ veru nepočíta.
Summa summarum - decentralizácii sláva, ale 401 nových poslancov a 8 predsedov, aj s aparátmi, si aj zaplatíme. A bez toho, že by servis centrálneho štátu, zbavený kompetencií v ráde cca 12 miliárd, o 5 halierov zlacnel. Ak sa mýlime, vyzývame každého, kto po 1.januári stretne jedného uvoľneného štátneho úradníka, aby nám ho priniesol ukázať. Dáme ho odliať do vosku, natrieme vazelínou a v nadživotnej veľkosti budeme vystavovať po námestiach.
Hoci prihlásených je mnoho, povolaných bude málo. Kandidátky - ako vo všetkých voľbách - sú zanesené menami, ktoré vyzerajú trápne ešte aj ako spestrenie. Po dvoch rokoch "integrácie rómskych strán" máme napríklad v Košiciach troch rómskych kandidátov na predsedov kraja. Celá armáda "nezávislých", až na minimum výnimiek, je odsúdená na odstrel. Väčšinový princíp volieb redukuje súťaž na dva dominantné konkurenčné megakoalície, ktoré sa po regiónoch s väčšími-menšími obmenami vyrysovali. Výnimkou sú Košice, kde to bude trojzápas; jasným favoritom je však partia okolo HZDS. A tiež Prešov s Trnavou, kde sa koalície nedohodli, takže popri predsedoch z HZDS si občania asi navolia utešene strakaté parlamenty.
Strednostupňová samospráva je presne tým vytúženým rajom, na ktorý si dlhé roky brúsili nechty lokálne partajné kádre druhého a tretieho sledu. Aj preto je iluzionizmom očakávať oslabenie straníckych vplyvov. Kdeže, nastúpi úplne iný fenomén: Posilnenie moci regionálnych straníckych štruktúr na úkor bratislavských centrál, keďže k exekutívnym pozíciám a štátnym (samosprávnym) peniazom sa dostanú už nielen republikoví, ale i provinční lídri. Títo, na rozdiel od osadenstva krajských a okresných úradov, budú disponovať aj legitimitou priamych mandátov, takže v zápasoch s centrálami už nebudú iba úbohými podriadenými ministrov a štátnych tajomníkov.
Nie je cieľom maľovať strašidelné obrazy, ale istou výstrahou už bolo práve zostavovanie kandidátok. Regióny, ktoré mali "zhora" demokraticky delegované rokovacie právomoci, mnohokrát absolútne nerešpektovali politické odporučenia nadriadených orgánov. My sme už o tom čosi popísali, je zbytočné sa opakovať; v pondelok ale pregnantne glosoval situáciu priateľ zo Slobodnej Európy, podľa ktorého stranícke centrály iba v nemom úžase a s otvorenými ústami, bez možnosti čokoľvek ovplyvniť, zírali, čo vyvádzajú ich vyjednávacie tímy. Aj on si všimol Košice, kde gladiátora menom Rajnič nevyhnal z arény ani sám generálny sekretár a minister Šimko.
Predvolebné šachy, ktoré sa po regiónoch rozpútali, upriamujú pozornosť na možnú, ale zásadnú slabinu tejto decentralizácie: Miestne stranícke štruktúry sú pod ešte omnoho silnejším vplyvom záujmových skupín, ako toľko kritizované centrály v BA. Je to napokon logické - čím slabšia pozícia v politike, tým väčší nápor na mäkké charaktery. Nebolo napríklad ani náhodou náhodou, že angažmán Rajniča v akejsi firme s priamou účasťou "dobrých podnikateľov mečiarovcov" vytieklo na svetlo božie práve v čase vrcholiaceho konfliktu s Pástorom o nomináciu SDKÚ.
Nerobme si veru prehnané ilúzie - decentralizácia je krokom vpred, ale žiadnym kvalitatívnym prielomom. Nepôjde o, aspoň v prvej fáze, priblíženie moci, iba jej prerozdelenie, navyše dosť nákladné. Pričom to bude prerozdelenie hneď dvojnásobné; raz medzi centrálami a provinciou, druhýkrát medzi republikovou koalíciou a HZDS, ktoré sa takto, po trojročnom pôste, za chvíľu opäť stane mocenským činiteľom.
Výsledky budú známe až 1. decembra, jedno je ale jasné už teraz: Prvé regionálne voľby už dnes prehrali tí, ktorí v rámci reformnej propagandy hlásali súmrak moci straníckych sekretariátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.