nechať si všetko na poslednú chvíľu, sa prejavila aj pri doručovaní kandidačných listín na šéfa VÚC, či na poslancov pre voľby do parlamentov VÚC. Ako nám povedala zapisovateľka volebnej komisie Košického samosprávneho kraja Emília Župíková, v zákonom stanovenom termíne do polnoci 21. októbra obdržali žiadosť o registráciu 520 potenciálnych poslancov na kandidátkach politických strán a 116 nezávislých kandidátov. O 57 poslaneckých kresiel sa tak medzi voličmi "pobije" celkovo 636 mien.
O funkciu predsedu VÚC má záujem 24 kandidátov, z ktorých je päť nezávislých. Spomínané počty však nemusia byť definitívne, pretože v prípade nedodržania niektorej zo stanovených podmienok môže volebná komisia rozhodnúť o vyradení kandidáta.
Regionálnych poslancov budú občania voliť viacmandátovým vačšinovým volebným systémom. Ten spočíva v princípe, že každý kraj je rozdelený na volebné obvody. Tie v Košickom kraji kopírujú súčasný počet 11 okresov. V každom obvode budú na volebných lístkoch podľa abecedy uvedené mená všetkých kandidátov, ktorí v obvode bývajú. Hlasovať sa bude spôsobom, že každý volič na hlasovacom lístku označí niekoľko mien, najviac však toľko, koľko poslancov pripadá na daný obvod, v ktorom volí. Informácie o tomto počte dostanú voliči vopred a navyše budú vyvesené aj vo volebnej miestnosti. Kandidáti z najvyšším počtom hlasov budú potom občanov z príslušného obvodu zastupovať v parlamente VÚC, ktorý by mal podľa zákona zasadať minimálne raz za dva mesiace.
Predseda samosprávneho kraja sa bude voliť priamo v dvoch kolách. V tom prvom voliči na volebnom lístku so všetkými kandidátmi na túto funkciu označia jedného. Ak bude mať niektorý kandidát nadpolovičnú vačšinu platných hlasov, stane sa predsedom samosprávneho kraja. Ak však žiaden z nich nezíska nadpolovičnú vačšinu, dvaja kandidáti s najvačším počtom hlasov sa zúčastnia v druhom kole. V ňom voliči jednoduchou väčšinou hlasov zvolia predsedu VÚC.
Abecedný zoznam kandidátov na post predsedu VÚC:
Karol Alexa (SNS), Rudolf Bauer (KDH-DS), Ján Bílek (nezávislý), Ivan Brňo (Strana ľudských práv), Jaroslav Buček (Smer), Katarína Čižmáriková (nezávislá), Mikuláš Daňo (Strana práce a rozvoja), Pavol Dunák (Strana pravdy), Alojz Engliš (HZDS-SDĽ-SOP), Jozef Eperješi (Strana národného porozumenia), Pavol Gore (Demokratická aliancia Rómov), Jozef Hlaváč (Občiansko-liberálna strana Slovenska), Ján Karap (KSS), Karol Lakatoš (Strana rómskej koalície v SR), Pavol Mutafov (SDSS), Rozália Múdra (SMK), Ján Olexa (ANO), Alojz Rajnič (SDKÚ), Ambróz Sedlák (nezávislý), Mária-Renáta Stillichová-Kustrová (Slovenská národná jednota), Milan Ščuka (Rómska občianska iniciatíva), Vincent Timko (nezávislý), Rudolf Varga (Robotnícka strana ROSA), Štefan Vranovský (nezávislý).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.