Korzár logo Korzár

Prvá svetová výstava v Londýne v roku 1851

Organizovanie svetových výstav má už 150 - ročnú tradíciu. Už od čias prvej z nich, uskutočnenej v roku 1851 v Londýne, sa stali akýmsi zrkadlom doby

a prehliadkou pokroku, predovšetkým napredovania v technike. Spomienky na niektoré z týchto podujatí dávno zapadli prachom. Mnohé z nich sa však stali súčasťou svetovej histórie a symbolom doby. Vďačia za to najmä nezabudnuteľným, na svoju dobu odvážnym stavbám, ktoré sa pri príležitosti výstav zrodili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1851 sa podarilo zrealizovať jeden z najvýznamnejších projektov z polovice 19. storočia - výstavu najväčších technických vymožeností a umeleckých diel všetkých ľudí a národov. Iniciátorom a podporovateľom tohto projektu bol princ Albert, prezident Kráľovskej spoločnosti pre umenie, remeslo a obchod. Po dvojročnej príprave, za účasti 25 000 hostí, bola "Great Exhibition of the Idustry of All Nations" v Londýne otvorená dňa 1. mája 1851. Anglická kráľovná Viktória zhrnula účel výstavy v odpovedi na zahajovací prejav svojho manžela princa Alberta. Vyjadrila nádej, že "podporovaním mierových a priemyselných zručností prispeje k ... obecnému dobru ľudstva" a povzbudí "priateľské a čestné súperenie... pre blaho a šťastie všetkého človečenstva."

SkryťVypnúť reklamu

KRIŠTÁĽOVÝ PALÁC

Už samotný projekt budovy bol revolučný. Na ploche 7,7 ha v neuveriteľne krátkom čase, za sedem mesiacov bol postavený v Hyde Parku výstavný palác, označovaný aj ako Krištáľový palác. Stavba v ktorej záhradný architekt Joseph Paxton (1801 - 1865) zhodnotil svoje skúsenosti z projektovania skleníkov, bola príkladom novodobej architektúry z prefabrikovaných prvkov, využívajúc prednosti štandardizácie. Na stavbu použili 4 500 ton liatiny a kujnej ocele, 169 800 m2 stavebného dreva a 300 000 sklenených tabúľ. Táto grandiózna transparentná pravouhlá štvorloďová hala so stupňovitým prierezom mala dĺžku 563 m, šírku 124 m a výšku 43 m. Kovovú kostru tvorili zakrivené priečne nosné rebrá a vodorovné priehradové nosníky. Pri riešení konštrukčných a statických problémov tejto novátorskej stavby , ako bol Krištáľový palác, hľadal Paxton inšpiráciu vo svete rastlín v rebrovitom vystužení spodných častí obrovských listov tropickej vodnej ľalie - Victorie Regie. Takáto inšpirácia prírodou sa uplatňuje v organickej architektúre aj v súčasnosti. Po troch rokoch bol Krištáľový palác demontovaný a znovu postavený s obmenami v Syndenhame, kde slúžil až do roku 1936, kedy vyhorel.

SkryťVypnúť reklamu

PREZENTÁCIA PRIEMYSELNÝCH, REMESELNÝCH VÝROBKOV A UMELECKÝCH DIEL

Prvýkrát v histórii ľudstva sa podarilo na pozvanie Anglicka zhromaždiť zo všetkých kútov sveta vyše 14 000 vystavovateľov, ktorí sa prezentovali viac ako stotisíc exponátmi, aby demonštrovali výdobytky a výsledky nastupujúcej epochy industrializácie a mechanizácie. Vystavené exponáty boli rozdelené do štyroch kategórii: suroviny, strojárenstvo, manufaktúry a krásne umenie (sochárstvo a výtvarné umenie). Od 1. mája do 11. októbra výstavu zhliadlo viac ako šesť miliónov návštevníkov, čo predstavovalo na vtedajšiu dobu úctyhodné číslo. Počas posledných týždňov denná návštevnosť prekročila aj stotisíc ľudí. Takto sa zviditeľnila ľudská práca, medzinárodná doprava a význam priemyselnej výroby pred návštevníkmi, spotrebiteľmi a pred výrobcami.

SkryťVypnúť reklamu

V základných výstavných nomenklatúrnych odboroch, ktoré boli členené do 30 skupín, dominovala Veľká Británia s Írskom a pridruženými kolóniami. V rámci národných expozícií na výstave bolo zastúpené aj Rakúsko. Podľa oficiálneho katalógu v nemeckej verzii ho zastupovalo 746 vystavovateľov z mnohonárodnej monarchie. Slovensko vďaka bohatým a výdatným nerastným surovinám bolo hlavnou banskou a železiarenskou oblasťou vtedajšieho Uhorska. To bol dôvod, že na takejto významnej medzinárodnej akcii sa prezentovali spoločnosti zamerané na ťažbu a spracovanie antimónovej, kobaltovej, medenej, niklovej, železnej a ortuťovej rudy. Silne bola zastúpená najmä Gemerská stolica erárnymi, mestskými a súkromnými podnikmi a spoločnosťami z Rožňavy, Dobšinej, ale aj ďalších miest zo Smolníka, Medzeva, Ružomberku a z Banskej Bystrice. Hutnícke polotovary a tyčovú oceľ vystavovali železiarne grófa Juraja Andrássyho z Drnavy (na vtedajšiu dobu vzorový závod v celouhorskom meradle). Výrobkami z ovčej vlny, gubami i súknom boli zastúpení výrobcovia a obchodníci z Rimavskej Soboty a Skalice.

REFORMNÉ HNUTIA A DÔSLEDKY VÝSTAVY

Racionalizmus výstavného pavilónu však kontrastoval s prezdobenosťou exponátov v historizujúcich štýloch s dominantným zastúpením druhého rokoka a neorenesancie. S nadšením bežných návštevníkov nesúhlasilo viacero kritikov, ktorí rôznym spôsobom reagovali na spojenie eklektického historizmu s priemernou remeselnou zručnosťou, či strojovou výrobou. Niektorí kritizovali vkus výrobcov a volali po novej slohovej jednote. Ku kritizujúcim patril aj nemecký architekt a teoretik Gottfried Semper, ktorý vyčítal, že pri mnohých vystavených exponátoch prebujnelý ornament pohltil ich úžitkovo-funkčnú podstatu. Aj samotný londýnsky Times písal o "hriechu proti dobrému vkusu." Na tieto kritické hlasy v úžitkovej tvorbe reagovali predstavitelia anglickej vlády. Výkonný riaditeľ výstavy Henry Cole bol poverený reorganizáciou dizajnérskeho školstva a v roku 1852 aj riadením jedného z prvých umelecko-priemyselných múzeí, ktorých zakladanie bolo pre nasledujúce obdobie príznačné (Viedeň 1863, Praha 1885). K výsledkom výstavy možno zaradiť aj zriadenie prvého umelecko-priemyselného múzea vo svete, ktoré sa volalo Museum of Manufactures. Od roku 1899 je jeho oficiálny názov Victoria and Albert Museum.

Táto "Veľká výstava" okrem toho, že bola symbolom technického pokroku, bola anglickou národnou udalosťou, demonštrovala sebavedomé a mocenské postavenie Anglicka v priemysle a politike. Veľkolepá medzinárodná prezentácia továrenských a remeselných výrobkov mala obrovský vplyv na rozvoj mnohých aspektov spoločnosti, včítane umenia a dizajnérskeho vzdelávania, medzinárodného obchodu,vzťahov ako aj turizmu. Výstava sa stala vlastne predvojom pre mnohé svetové výstavy, ktoré nasledovali po nej v minulých dvoch storočiach.

Autor: Ladislav Klíma

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 807
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 116
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 688
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 846
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 159
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 939
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 742
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 075
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 235
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 868
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 742
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 075
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 235
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 868
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu