zaoberali v okrese Rožňava ministri životného prostredia László Miklós a hospodárstva Ľubomír Harach. Obaja sa zaviazali spoločne vypracovať komplexný projekt týkajúci sa hospodárskych a ochranárskych záujmov Slovenskej republiky v krasovom území, ktoré je zapísané do prírodného dedičstva UNESCO.
László Miklós: "Som presvedčený o tom, že je možné nájsť také východisko, aby sa spoločnosti ťažiace vápenec nedostávali do konfliktu so záujmami ochrany prírody v lokalite, ktorá má ambície stať sa národným parkom."
Ľubomír Harach: "V tomto regióne je dostatok lokalít na ťažbu kvalitného vápenca a v takejto bohatej lokalite je možné predísť konfliktom medzi spoločnosťami ťažiacimi vápenec, hospodárskymi záujmami štátu a ochranou životného prostredia."
Martin Kujan (poslanec za SDKÚ): "Rozvoj cestovného ruchu je pre Slovensko prioritou. Treba ťažiť v tých lokalitách, ktoré sú sprístupnené. Otváranie nových lomov sa musí veľmi citlivo zvážiť a je potrebné brať ohľad na životné prostredie. Je to komplikovaný problém, s ktorým sa parlament bude vážne zoberať."
Peter Tatár (nezávislý): "Kým nebude vyriešená ochrana krasových území, nové lomy by sa nemali otvárať. Prírodné hodnoty nemôžeme ohroziť ťažbou, ktorá môže spôsobiť ich stratu. Aj keď som pravicovo orientovaný a rozvoj podnikateľského sektora je pre našu krajinu dôležitý, nemôže sa v tomto prípade na úkor ochrany životného prostredia presadiť komerčné rozhodovanie."
László Köteles (poslanec za SMK): "Som jednoznačne za vyhlásenie národného parku. V parlamente lobujem za to, aby nový banský zákon pri vyhlásení chráneného ložiskového územia rátal so súhlasom orgánov životného prostredia. Cestovný ruch v Slovenskom krase by sa mal presadiť tak, ako v Maďarsku. Myslím si, že nové lomy v tejto oblasti nie sú potrebné."
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.