či neotváraním lomov na ťažbu vápenca v Slovenskom krase. Ochranári životného prostredia tvrdia, že novela umožní oveľa bezohľadnejšie zásahy do chráneného krasového územia, ktoré má ambície stať sa národným parkom, a ťažiť nerastné bohatstvo vo viacerých lokalitách. V Chránenej krajinnej oblasti Biosférickej rezervácii Slovenský kras v súčasnosti fungujú dva veľkolomy na ťažbu vysokokvalitného vápenca, vo Včelároch a v Gombaseku. Z chráneného územia sú však vyňaté. Snahy o otvárku nových lokalít zaznamenali ochrancovia prírody za posledné obdobie niekoľko. Tieto aktivity vychádzajú od firiem, ktoré nemajú priamy prístup k vápencu, pretože oba veľkolomy ovláda belgická spoločnosť Carmouse.
"Ťažiarska lobby sa snaží získať výhody pri presadzovaní svojich záujmov tak, aby nepotrebovala súhlas orgánov životného prostredia. V prvom rade treba rozhodnúť, či sa vydáme cestou otvárania nových lomov, alebo tak, ako v Maďarsku, sa budeme orientovať na turistický ruch. Naši južní susedia majú z turizmu väčšie zisky ako z priemyslu v chránenom území. V zahraničí svoj kultúrno-historický a prírodný potenciál chránia a nejdú cestou devastácie vzácneho územia," povedal predseda rady Občianskeho združenia Sosna z Košíc Štefan Szabó. Ďalej podotkol, že ťažiarske firmy za prenájom lomov platia smiešne peniaze a cestovný ruch by priniesol Slovensku i regiónu oveľa viac financií a aj vyššiu zamestnanosť.
Slovenský kras je pod ochranou UNESCO a Slovenská republika by sa otvorením nových lomov dostala do sporu s Maďarskom, ktoré územie okolo hraníc s našou krajinou vyhlásilo pred niekoľkými rokmi za Národný park Aggtelek. Pomletím jaskýň na prášok, je podľa ochranárov zo Sosny, ohrozením mimoriadnych hodnôt celosvetového významu. Dodávajú, že ak prejdú rozhodovacie právomoci podľa novely, banské úrady majú väčší záujem o ťažbu ako o ochranu prírody.
Txt pod foto: Aj tak takto vyzerá časť Slovenského krasu, ktorý je zatiaľ len chránenou krajinnou oblasťou biosférickou rezerváciou UNESCO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.