Podľa informácií generálneho riaditeľa spoločnosti Štefana Ivana sa novým správcom stal Juraj Sopko. Bývalý správca bol odvolaný na návrh najväčšieho veriteľa košického mlyna - Všeobecnej úverovej banky, ktorá má 92% všetkých pohľadávok. Doposiaľ sa prihlásilo vyše 80 veriteľov spoločnosti a suma ich pohľadávok predstavuje 290 miliónov Sk. Kvôli zmene správcu konkurznej podstaty sa včera veritelia nezaoberali plánom speňaženia majetku mlyna, ani jeho prípadným prenájmom.
Od 1. augusta tohto roku je Mlyn Košice, a. s. v konkurze a v súčasnosti je mimo prevádzky. Jeho vyše 90 zamestnancov z celkových 140 dostalo k 1. októbru výpovede. Bývalý správca konkurznej podstaty sa snažil majetok mlynu prenajať, pričom o sa prihlásili dvaja záujemcovia. Obaja chceli prenájom minimálne na jeden rok, o čom však nemohol správca rozhodnúť bez súhlasu veriteľov.
Mlyn Košice bol sprivatizovaný v roku 1992. VÚB sa v roku 1997 zaručila za úver 11,5 milióna DEM, ktorý poskytla česká Živnobanka. Ako hlavnú príčinu problémov Mlynu označil jeho generálny riaditeľ Štefan Ivan výrazný rast nákupných cien obilia a na druhej strane pokles ceny u odberateľov v dôsledku prieniku veľkých obchodných sietí na Slovensko. Od transformácie zo štátneho podniku na akciovku sa v jeho predstavenstve a dozornej rade vystriedali od roku 1992 aj také známe mená ako Vladimil Podstránsky (terajší štátny tajomník ministerstva financií za SMK), Ladislav Krajňák (bývalý predseda Dozornej rady SPP), či Štefan Soták (predseda Správy štátnych hmotných rezerv - všetci traja boli v SOP). Aj súčasnom vedení spoločnosti sú ľudia, ktorí mali alebo majú blízko k rozkladajúcej sa SOP. Napríklad člen Dozornej rady Marián Kupčík, ktorého meno svieti aj v Dozorných radách ďalších spoločností ako napr. Istrobanka Bratislava, Metropol Spišská Nová Ves, Ski Plejsy či Kappa Invest, ju spoluzakladal. Posledne menovaná firma má určite len zhodou okolností sídlo presne na tej istej adrese, kde Mlyn Košice a. s. a taktiež aj zhruba podobný predmet činnosti.
V predstavenstve Mlynu figurujú aj ďalšie zaujímavé mená. Jedným z nich je brat nášho prezidenta Rudolfa Schustera Alojz Antoš. Ďalším je 25-ročný syn hlavného prezidentovho poradcu Jána Bíleka. Ako nám však pred troma mesiacmi povedal jeho otec, Bílek junior nie je štaturárom, nemá ani podpisový vzor, a preto sa od neho nič nedozvieme. Na našu otázku, čo tam potom robí, nám už konkrétnu odpoveď dať nevedel...
Autor: Marián KIZEK & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.