bankovky novej európskej meny - euro, ktoré postupne nahradí národné meny 12 členských štátov Európskej menovej únie. Prvého marca 2002 stratia domáce meny svoju platnosť a euro sa stane jediným oficiálnym platidlom v zúčastnených štátoch.
Hoci zatiaľ Slovensko nie je členom menovej únie, nástup eura prinesie celý rad podstatných zmien, ktoré sa dotknú aj väčšiny Slovákov. Tí, ktorí vlastnia hotovosť v markách, šilingoch či pesetách, majú niekoľko možností. Najjednoduchšou z nich je zájsť do niektorej zmenárne či do banky a jednoducho si valuty zameniť za slovenské koruny, doláre, prípadne inú menu. To však bude platiť len do konca tohto roka. "Ako bude vyzerať výkup mien dvanástich štátov, ktoré prechádzajú na euro, zatiaľ neviem. Isté je len to, že valuty budeme od klientov kupovať do konca roka, povedala nám Alena Boboriková zo spoločnosti KEN-EX, s. r. o., ktorá vlastní niekoľko zmenární na východnom Slovensku a dodala: "Najrozšírenejšie medzi ľuďmi sú samozrejme nemecké marky, ale tiež rakúske šilingy, anglické libry a talianske líry. Aj napriek tomu, že do konca roka zostáva len čosi viac ako dva mesiace, žiadny väčší nápor sme nezaznamenali. Podobne je tomu aj v ostatných zmenárňach Zemplína, ktorých majiteľov sme oslovili. Slovenská koruna dosahuje v posledných dňoch pomerne slabé úrovne oproti euru, čo predstavuje výhodnú situáciu na predaj mariek, šilingov alebo inej meny. V každom prípade pri predaji väčšieho objemu cudzej meny za koruny treba použiť prevod prostredníctvom bankového účtu alebo devízovej vkladnej knižky. Pri výmene zahraničných peňazí v hotovosti je totiž výmenný kurz menej výhodný.
Ďalšou veľmi jednoduchou cestou, ako sa zbaviť zbytočných problémov, spojených s príchodom eura, je vložiť valuty na euroúčet do banky. Tie sa na príchod eura do reálneho života pripravili v dostatočnom predstihu a klientom už dlhodobo ponúkajú možnosť otvoriť si devízový účet v euro. Klienti, ktorí vlastnia devízový účet v markách, šilingoch, prípadne frankoch, nemusia prepadať panike, banky k prvému januáru zmenia prostriedky na účtoch na euro podľa aktuálneho kurzu. Pre ľudí, ktorí by to do konca roka predsa len nestihli a zostane im väčšie množstvo cudzej meny, budú musieť počítať s vysokými poplatkami za výmenu, ktoré podľa vyjadrení viacerých bánk, dosiahnu minimálne desaťpercentnú úroveň. Po prvom marci bude možné vymeniť cudziu menu už len veľmi ťažko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.