včerajšom zastupiteľstve poslanec KDH Martin Boritáš. Pripomenieme, že Stalin dostal ocenenie po oslobodení Košíc Červenou armádou a prvý komunistický prezident Gottwald v roku 1948. "Udelenie verejného ocenenia čestný občan týmto dvom osobám je v rozpore so štatútom mesta Košice a ich činy boli hodné odsúdenia, nie ocenenia," zdôvodnil svoj návrh poslanec Boritáš.
Poslanec Jozef Halász (DS) zdôraznil, že sa nepovažuje za následníka tých, ktorí Stalina a Gottwalda pred pol storočím ocenili. "Históriu prepisovať je zbytočné. To, čo sa stalo, sa už neodstane, patrí k historickému faktu. Malo by to byť mementom pre všetkých, ktorí na toto ocenenie navrhujete politicky podfarbených kandidátov, aby sa raz naše deti nemuseli za to hanbiť tiež."
Riaditeľ Archívu mesta Košice J. Kirst vyslovil plný súhlas s vystúpením poslanca Halásza. "Udelené ocenenia ako čestné občianstvo sa odňať nedajú. Udeľujú sa len živým osobám, pretože mŕtvy nevie vykonávať tieto práva," povedal poslancom riaditeľ Archívu mesta Košice J.Kirst. "Stalin i Gottwald boli čestnými občanmi Košíc, dokiaľ žili, dnes už nimi nie sú. Sú len na historickom zozname, že im ho v minulosti ktosi udelil. Musím vám povedať, že ani za prvej republiky, ani za socializmu sme neodnímali čestné občianstva osobám z minulosti." Riaditeľ archívu zdôraznil, že aj jeho názor na Stalina a Gottwalda je rovnaký ako názor poslanca Františka Balúna z KDH, ktorý ich v diskusii nazval "zločincami a masovrahmi", no nepovažuje za vhodné prepisovať históriu.
Hlasovanie ukázalo, že s riaditeľom archívu, poslancom Halászom a primátorom Trebuľom, ktorý vystúpili v približne rovnakom duchu, súhlasila väčšina zastupiteľstva. Stalin a Gottwald teda zostávajú v zozname osobností, ktorým mesto Košice udelilo ocenenie čestného občianstva, ale keďže sú podľa Kirsta dávno po smrti "dnes už čestnými občanmi mesta Košice nie sú".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.