mestských obchodných spoločností.
Pre rozporuplné informácie o hodnote majetku mestskej akciovky Kovoslužba, ktorý má záujem odkúpiť zamestnanecká akciovka, navrhol poslanec Emil Kočiš (KDH), aby sa o jej privatizácii vôbec nehlasovalo. "Keď vedenie mesta predloží na nasledujúce zastupiteľstvo komplexný a jasný materiál, venovaný len problému Kovoslužba, potom sa bude dať rozhodovať o jej ďalšom osude. Principiálne však nesúhlasím s predajom za cenu podľa znaleckého posudku, veď štát predáva svoj majetok minimálne za dvojnásobok," povedal Emil Kočiš (KDH), ktorého podporila väčšina zastupiteľstva aj napriek argumentom námestníka Farkašovského, že "majetok štátu práve preto chátra, zamestnanecká akciovka udrží zamestnanosť a materiál je dobre pripravený."
V sále prítomný riaditeľ Kovoslužby po verdikte zastupiteľstva chuť na rozhovor s novinármi nemal.
"Odo mňa to nezáleží. Keď poslanci rozhodli, že o privatizácii budú hlasovať až na budúcom rokovaní, musíme čakať. Inej cesty niet," povedal Korzáru Ing. Július Bodnár.
Poslanec Igor Kozák (ANO) navrhol prijať razantné riešenia v súvislosti s mestskými Reštauráciami, ktoré podľa neho treba okamžite zlikvidovať, aby nevyrábali ďalšie straty. "Spoločnosť Veros, ktorá sa stará o údržbu verejného osvetlenia a žije len z peňazí z mestského rozpočtu, treba sprivatizovať. Odobrať z jej správy verejné osvetlenie a založiť jeden podnik na verejnoprospešné činností, ktoré mestu vyplývajú zo zákona," navrhoval Kozák, no pri hlasovaní nenašiel väčšinovú podporu zastupiteľstva.
Napriek tomu dôjde vo Verose v krátkom čase k zásadným zmenám, pretože ako povedal námestník primátora Boris Farkašovský, mesto vypíše verejný tender na správcu verejného osvetlenia ešte do konca roka, resp. na vstup zahraničného investora do spoločnosti Veros s podmienkou, že nebude vyžadovať finančné prostriedky od mesta Košice. "Existuje viacero silných firiem, ktoré by mali záujem zúčastniť sa na takom tendri. Boli by finančne schopné aj zaúverovať mesto v prvých rokoch a dať zmodernizovať verejné osvetlenie v Košiciach, na ktorého funkčnosť sú veľké sťažností od občanov," povedal Korzáru námestník Jozef Filas.
Poslancov všetkých politických klubov rozčúlila ponuka konateľa TV Naša M. Děkanovského, ktorú adresoval vedeniu mesta. Ponúka milión korún za 34-percentný podiel mesta v spoločnosti, pričom mesto vložilo pri štarte mestskej televízie do firmy 14 miliónov 336-tisíc korún v podobe hotovosti a lukratívnej budovy na Grešákovej v centre, ktorú zrekonštruovalo. "Nebudem lobovať, ale TV Naša, s. r. o. je ročne stratová vo výške 6-7 miliónov korún. Existuje len na papieri, zamestnáva možno 2-3 zamestnancov, všetko ostatné je TV Global. Spoločenská zmluva je tak napísaná, že mesto to nemôže nijako ovplyvniť a je preto lepšie zo stratového podniku vycúvať," povedal Jozef Filas.
Poslanec Igor Kozák sa preto pýtal, ako môžu dvaja-traja zamestnanci vyrobiť 7-miliónovú stratu. "Zdá sa, že tú stratu vyrába niekto iný a prenáša ju do TV Naša a mesto má teraz znášať následky," upozornil Kozák. "Spoločenská zmluva nám neumožňuje, aby sme si náš majetok vzali späť. Také sú zákony v obchodných vzťahoch na Slovensku," vysvetlil Zdenko Trebuľa.
Poslanec Pavol Hanušin (SDĽ) navrhol, aby mesto počkalo a v súvislosti so vstupom Železného spoločnosti do TV Global začalo rokovania o vyššej cene svojho podielu. Poslanec E. Kočiš označil ponuku konateľa za minimálne nedôstojnú pre Košice a dodal, že ide aj o morálnu stránku veci, lebo bez mesta by vraj táto televízia nikdy neodštartovala. Poslankyňa Z. Gamráthová (SOP) žiadala, aby poslanci schválili uznesenie, že trvajú na cene vo výške podielu mesta, teda na 14,3 milióna korún.
Ani jeden z návrhov nenašiel podporu väčšiny, takže "biznis" s podielom v TV Naša zostáva nateraz v slepej uličke, lebo Dekanovský viac ako milión nedá a primátor mu ho za takú cenu bez súhlasu poslancov predať nemôže.
Na nevôľu vedenia mesta, ktoré malo včera poslanca G. Fischera plné zuby, zastupiteľstvo schválilo jeho návrh, aby do konca decembra dostali poslanci na stôl štúdiu-informáciu, čo mieni mesto podniknúť s podielom z Teplárne Košice a vodárňami a kanalizáciami, ak ich v rámci privatizácie dostane do majetku bezodplatným prevodom. "Poslanci by mali byť informovaní, aby sa nešírili zavádzajúce informácie a celý proces bol transparentný," povedal Fischer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.