Košice - Mosty sú tanečným projektom dokazujúcim, že v umeleckom svete hranice nejestvujú.
Dnešná premiéra baletného súboru Štátneho divadla, ktorá sa uskutoční v rámci Českých dní Horizont 2001 predstaví štyroch choreografov zvučných mien, pričom každý prináša na javisko iný rukopis.
Baletný šéf Ondrej Šoth pripravil "Spomienky na Šmoka" s hudobným podkladom Sergeja V. Rachmaninova. V Českej republike pôsobiaci ukrajinský tanečník a víťaz mnohých medzinárodných choreografických súťaží Jaroslav Ivanenko prináša Vtáka Ohniváka, námet ruskej rozprávky o hľadaní šťastia a nenaplnenej láske. Vybral si hudbu gruzínskeho skladateľa Giyau Kancheliho. Príjemným oživením bude rozmarná hra na lásku s titulom "Stmíváníčko" choreografa Libora Vaculíka s hudbou Händela, Mozarta, Rossiniho, Mascagniho a Bartholdyho.
Záver večera bude patriť choreografickej legende Pavlovi Šmokovi, zakladateľovi Pražského komorného baletu. Tento choreograf s príznačným a neopakovateľným rukopisom naštudoval s košickým súborom balet Zjasnená noc. Hudba Arnolda Schönberga je podkladom pre motívy Dehmelvej básne o žene, ktorá zo strachu pred samotou podľahla náhodnému partnerovi. Pavel Šmok zosilnil výpoveď diela zasadením deja do židovského gheta. Aj toto je príznačná črta tejto tvorivej osobnosti zapájajúcej do práce okrem srdca aj intelekt.
Ako uviedol Ondrej Šoth, mrzí ho, že sa tento umelec, ktorého choreografie doslova navodzujú v divákovi pocit "počutia" očami, objavil v Košiciach až teraz. "Snažím sa opraviť históriu tohto divadla, lebo je zarážajúce, že Pavel Šmok má dnes viac ako sedemdesiat rokov a nikdy v tunajšom balete nerobil. Pozvali ho pred tým len do činohry. Napokon ide o rodáka z neďalekej Levoče," povedal Ondrej Šoth.
Spoluprácu s tunajšími tanečníkmi si nevie Pavol Šmok vynachváliť. "Pracujem s týmito ľuďmi po prvý raz a doslova som sa zaľúbil. Vo väčšom divadle, kde odbory striktne nariadia: Sú dve hodiny a končíme, nezaujíma nikoho nič viac. Ale títo ľudia majú obrovskú chuť, že je radosť s nimi pracovať. A pritom vôbec nemusím byť tvrdý," uviedol Pavel Šmok, ktorý pôsobil na viacerých významných svetových scénach v Nemecku, Maďarsku, USA aj v Rusku.
Baletný večer poníma Ondrej Šoth ako Mosty medzi krajinami. Aj preto, že sa na jednom javisku zišli Jaroslav Ivaneko, Ukrajinec žijúci v Nemecku, alebo Pavol Šmok, rodák z Levoče, tvoriaci v Čechách. "Vážim si, že v týchto pre divadlo ťažkých pomeroch, takýto významní choreografi prijali pozvanie. Vďaka tomu sa môžeme stretávať s rôznymi názormi a tvorivými prístupmi. Nazdávam sa, že to obohatí aj tunajšie publikum," dodal Ondrej Šoth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.