deň sú zaznamenávané prípady poštových zásielok obsahujúcich biely prášok. Obava pred antraxom vyvoláva hystériu, v Spojených štátoch už zomreli dvaja ľudia, občania nakupujú antibiotiká, aby sa mohli pri prípadnom útoku brániť. Prvou vážnejšou hrozbou pre svet bola v tejto súvislosti vojna v Perskom zálive. Člen protichemickej jednotky bývalého Československa, ktorá sa na operáciách proti Iraku na začiatku 90-tych rokov zúčastnila, Peter Želinský, tvrdí, že Slovensku momentálne reálna hrozba útoku nehrozí.
"Musíme si uvedomiť skutočnosť, že proti chemickým otravným látkam a biologickým bojovým prostriedkom sú účinné ochrany a je len potrebné, aby o nich bolo obyvateľstvo informované. Nie je to taký strašiak a dá sa proti tomu brániť. Bohužiaľ, po roku 1989 vznikla eufória a ľudia si hovorili, že niečo také nehrozí. Bude zrejme nutné v rámci toho, že prejdú kompetencie zo štátu na vyššie územné celky sa vo väčšej miere zaoberať aj otázkou civilnej ochrany obyvateľstva. Možno by bolo dobré prevádzať školenia aj v rámci podnikov, veď ak môžu investovať do školení vodičov, či požiarnej ochrany, zrejme by bolo dobré, keby sa zaoberali i civilnou ochranou," hovorí Peter Želinský, ktorý o účinkovaní protichemickej jednotky v Perzskom zálive vydal aj knihu Pouštní horečka. Na základe skúseností s islamským svetom je presvedčený, že fanatici sú schopní všetkého.
"Vojna v Perzskom zálive bola prvou vojnou, kde bolo reálne nebezpečie použitia chemických zbraní. Za prvej svetovej vojny bol použitý yperit, v druhej použil Hitler chemické zbrane pri bitke o Stalingrad.
V Perzskom zálive nešťastie neboli chemické, či biologické zbrane použité, ale aj napriek tomu sme ako československá protichemická jednotka namerali v ovzduší chemické otravné látky. Pretože nás bolo málo, nebolo našou úlohou zisťovať, ako sa na bojisku zobrali. Je však potvrdené CIA a Pentagónom, že naše merania boli pravdivé," hovorí vojnový veterán a dodáva, že možnosť použitia tohto typu zbraní vyvolávala nepríjemné pocity u tamojšieho obyvateľstva podobne, ako momentálne svet vníma vzniknutú hrozbu. "Obyvateľstvo si uvedomovalo, že chemické zbrane môžu byť kedykoľvek použité. Kuvajťania aj Saudi prežívali hystériu, my sme ich školili, ako sa môžu v prípade použitia spomínaných typov zbraní Saddámom Husajnom brániť. Neznalosť vyvoláva psychologickú bariéru, ktorú musíme prekonať aj teraz."
Podľa Petra Želinského nie je v tejto súvislosti namieste hovoriť o mentalite Afgancov, pretože ruku na spúšti majú diktátori ako Saddám Husajn, či Usáma bin Ládin a môžu ju "stlačiť".
"Keď Usáma dokáže v mene "islamu" vytrénovať fanatikov, ktorí dokážu lietadlami vletieť do WTC, tak určite má schopnosti vychovať ľudí, ktorí môžu na území USA, či Európy použiť chemické otravne látky, či biolologické bojové prostriedky. Islam však nevyzýva do boja a on to zneužíva. V islamskom svete je náboženstvo viac prítomné v živote ľudí ako vo vyspelých krajinách. Tí ľudia sú hlboko veriaci a preto ich možno ľahko zneužiť. Taktiež veria v nebo, peklo, raj. Oni to však zneužívajú tým, že bojom a umretím vo svätej vojne si môže správny veriaci vykúpiť svoje prehrešky. Veria, že ak zomrú vo vojne, dostanú sa k Alahovi a prorokom," dozvedáme sa od veterána vojny v zálive, ktorý verí, že Usáma bin Ládin nemá tú moc, aby použil chemické, či biologické zbrane.
"Fanatik je však schopný všetkého, preto je dôležité bojovať proti terorizmu, aby nemal šancu použiť tieto typy zbraní voči civilnému obyvateľstvu v ktorejkoľvek krajine."
Na odvetnú akciu zo strany USA vedenie Talibanu zareagovalo výrokom, že si Američania vylomia zuby podobne ako kedysi Sovietsky zväz. "Keď Afganci hovoria o tom, že si tam Američania vylomia zuby, ide o propagandu. Američania totiž nemajú za cieľ obsadiť Afganistan ako to plánovali Sovieti. Je pravda, že podmienky boja sú úplne rovnaké, pretože sa skrývajú v horách. Bude záležať na tom, aké skúsenosti z jednotlivých bojových situácií odovzdajú Rusi Američanom. Bývalí výsadkári disponujú znalosťami terénu, poučili sa z toho a svoje skúsenosti predávajú," myslí si P. Želinský, pričom tvrdí, že podstatné bude chytiť Usámu - hlavu teroristickej organizácie Al Kajdá.
"V horách potrebujú mať talibanci zásobovanie. Američania ich síce zásobujú, no stoja pred dilemou. Na jednej strane na nich tlačia humanitárne organizácie, že môže zomrieť obyvateľstvo, na druhej si uvedomujú, že k zhadzovaným potravinám sa nedostáva len civilné obyvateľstvo, ale aj Taliban."
Podľa vojnového veterána pomoc Saddáma Husajna Talibanu by bola len veľmi obtiažna. "Irak si musí uvedomiť, že nemá prostriedky na to, aby Afganistanu pomohol. Našťastie, nie sú susednými krajinami a iracká armáda by musela prejsť cez iránske územie. Oni sú však odvekí nepriatelia. Vyzerá to tak, že islamský svet sa nikdy nezjednotí a tieto krajiny budú asi vždy bojovať o to, keď sa niekto prehlási za vodcu všetkých islamistov."
Bezprostredná hrozba Slovensku však podľa P. Želinského nehrozí. "Nemyslím si, že by Usama mal také prostriedky, aby mohol na Slovensku použiť chemické, či biologické zbrane. Vyrobiť chemické otravné látky je veľmi zložité, no na druhej strane sú nebezpečnejšie biologické bojové prostriedky, ktoré sa za pomerne malých investícií dajú vyrobiť v laboratóriu. Je ich však problém skladovať. Obávam sa však, že sa môže nájsť fanatik, ktorému svet urobil niečo zlé a môže ich použiť. Momentálne zaznamenávame zvýšený počet poštových zásielok s podozrivým obsahom. Teraz je to možno sranda, no v budúcnosti to môže byť opačne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.