boli otázky ochrany zdravia za mimoriadnych udalostí. Množiace sa záhadné obálky so zatiaľ fiktívnym antraxom aj na Slovensku vyvolali potrebu sa po rokoch mieru vážne zaoberať možnou hrozbou teroristického zneužitia biologických zbraní. Ako včera aktuálne informovala epidemiologička ŠZÚ SR MUDr. Margaréta Sláčiková, doteraz na Slovensku zachytili 227 podozrivých zásielok. Zdá sa, že hystéria postupne hasne. Dvesto z nich je preukázateľne negatívnych, ostatné ešte len čakajú na vyšetrenia, ale tie sa už rozšírili aj na možné rádioaktívne žiarenie.
Na otázku, koľko stojí v laboratóriu jedno vyšetrenie odpovedala: "V prípade jednej vzorky sú čisté náklady dva a pol tisíc, ale celkové náklady vrátane práce laborantov sa pohybujú okolo stotisíc korún."
Epidemiologička Sláčiková zdôraznila, že antrax je primárne ochorenie zvierat a na človeka sa prenáša len zriedkavo a to cez porušenú kožu, prehltnutím a vdýchnutím spór. Už známe fakty podčiarkla aj niektorými údajmi. "Nákaza antraxom sa u nás už desaťročia nevyskytuje, ale je problémom v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. Na Slovensku bol posledný známy prípad v roku 1977 u pastiera oviec. Keď sme doslova prehrabali všetky štatistiky našli sme však ďalší z roku 1983 a u zvierat sa poslednýkrát objavil v roku 1986," konštatovala, ale jedným dychom upozornila aj na fakt, že voči tejto nákaze sa bežné očkovanie nevykonáva.
Netajila, že očkovanie má svoje rizikové faktory, ako aj to, že na svete sú len traja výrobcovia. Priznala, že len nedávno sa dozvedela, že vakcínu vyrába aj Kanada, teda ide o štvrtý potenciálny zdroj, hoci veľa o nej nevedia. Len USA má vakcínu neživú, teda bezbunečný filtrát, ale je tu potreba podať 4 až 6 dávok a imunita trvá len rok. Pritom americká vakcína, ktorú aplikovali vojakom v Perzskom zálive vyvolala psychotické stavy. Ruské a anglické vakcíny sú živé s pochybnou imunogénnosťou a preto ich odborníci neodporúčajú.
Z hľadiska bioterorizmu by mohla byť zaujímavá ešte variola, hoci podľa dostupných informácií sa posledné ochorenie objavilo v roku 1977 v Somálsku. V roku 1980 Svetová zdravotnícka organizácia ohlásila vykorenenie tejto nákazy vo svete. V tom istom roku sa proti kiahňam prestalo na Slovensku očkovať. "To znamená, že 21-roční ľudia a mladší sú absolútne neimúnni a nemali ani možnosť sa premoriť prirodzenou cestou, lebo vírus už necirkuloval. Teda zhruba dvadsať percent populácie je vnímavých voči variole, ktorá sa prenáša vdýchnutím vírusu a ten je veľmi odolný. Toto je zrejme atraktívny údaj aj pre teroristov. Na druhej strane, kiahne sú ľahko zvládnuteľné, v krátkom čase by sa dala naprodukovať osvedčená vakcína," vysvetlila Sláčiková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.