farského úradu v Prešove doc. Stanislav Stolárik. Mimochodom, v Prešove začínal ako kaplán a pôsobí tu už celých 20 rokov. Zdôraznil, že prešovský dekanát píše svoju históriu už desiatky rokov. V súčasnosti má 16 farností a tou najnovšou je farnosť Kráľovnej pokoja na sídlisku III. v Prešove.
Pripomenul, že pred rokom 1990 mal dekanát až 44 farností. Pre porovnanie, v Taliansku by to rozlohou mohli byť aj dve biskupstvá. "Chcem poukázať aj na starobylosť chrámov. Prvá farnosť tu bola erigovaná v roku 1233. V rámci dekanátu je veľa farností z 13. až 14. storočia. Napríklad k Prešovu patrí farnosť Nižná Šebastová, pričom už predtým fungovala vo Vyšnej Šebastovej a neskôr bola preložená. Rovnako stará je farnosť v Solivare, v Hubošovciach, Kapušanoch, Radaticiach, Sedliciach, Šaršiských Michaľanoch a ďalšie. Napríklad Veľký Šariš je ešte staršia farnosť v rámci dekanátu, ako v Prešove," konštatoval poukazujúc na starobylosť dekanátu a prítomnosť kresťanstva v regióne.
V minulosti tu pôsobili aj rehoľníci. Predovšetkým františkáni a jezuiti. Napríklad aj terajšia grécko-katolícka katedrála sv. Jána Krstiteľa, bola kedysi minoritským kláštorom. Ako ďalej uviedol, v súčasnosti na území dekanátu pôsobia tiež saleziáni, školskí bratia, ktorí sa venujú katechéze v školách a výchove mládeže a vo Veľkom Šariši pôsobí kňazský domov, teda zariadenie pre kňazov v čase dôchodku.
Po roku 1990 došlo k deleniu dekanátov. Samostatne vznikol v Solivare, Sabinove a Lipanoch. Mesto Prešov je rozdelené na päť farností a dva dekanáty, teda Prešov mesto a Solivar, ku ktorému patrí aj sídlisko Sekčov s priľahlými filiálkami v obciach. V súvislosti s pastoráciou, ktorú kňazi vykonávajú v rámci farskej služby zdôraznil jej zmysel: "Odvolávam sa na poslanie Ježiša Krista, ktorému veríme a pre nás je jediným vykupiteľom človeka. Svojou službou chceme predovšetkým posilniť duchovno v človekovi, napomáhať jeho rozvoju, lebo otázka duchovna nemôže byť potlačovaná. K tomu smerujú aj ďalšie aktivity vo farnosti." Spomenul nielen úlohu výchovy mladej generácie v dvoch cirkevných školách, čím nadviazali na tradície katolíckeho školstva v Prešove, ale aj pastoráciu v nemocničnej kaplnke, v penziónoch Oáza a Nádej, alebo medzi vojakmi. Dekanát zároveň vytvára priestor pre klubovú činnosť kresťanov pedagógov, lekárov a zdravotné sestry, anonymných alkoholikov a podobne.
Na území farnosti tiež pôsobia dve rehole žien - Inštitút Blahoslavenej Panny Márie pod klasickým názvom Anglické panny, ktoré majú svoje sídlo v Ústave Sankta Mária na Konštantínovej ulici. "Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že táto ulica bola pomenovaná podľa sv. Konštantína Filozofa, ale nie je to tak. V skutočnosti bola pomenovaná podľa biskupa Konštantína Schustera, ktorý povolal Anglické panny do Prešova," vysvetlil dekan Stolárik, ale nevynechal ani pôsobenie sestier františkánok.
V rámci zlepšenia vzájomnej komunikácie urobila farnosť krok dopredu a kaplán Mgr. Ján Sabo bude do budúcnosti pôsobiť ako hovorca dekanátu. Podľa jeho slov odteraz chcú informovať kresťanskú verejnosť pravidelne a z „pravej ruky". Nie je to však jediná novinka. Začiatkom decembra otvoria vlastnú webovú stránku na prešovskom serveri. Ako povedal, kaplán Ján Sabo na nej budú vždy aktuálne informácie o činnosti v jednotlivých farnostiach s možnosťou pripojenia aj na ostatné stránky katolíckej cirkvi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.