Na neplodnosti partnerských párov sa z polovice podieľajú muži
Prešov - Prvý ročník seminára Nové trendy v asistovanej reprodukcii sa včera uskutočnil v Prešove. Na prednášky bolo zvedavých asi 70 gynekológov, ale aj praktických lekárov a urológov. Seminár usporiadalo Centrum asistovanej reprodukcie ISCARE Bratislava v spolupráci s farmaceutickou firmou Ferring - Léčiva, a. s. a Asociáciou súkromných lekárov v Prešove. Organizačným garantom podujatia bola gynekologická ambulancia MUDr. Antona Lisého v Prešove, ktorého sme sa opýtali aj na dôvody usporiadania takéhoto seminára v tomto krajskom meste.
- Z východného Slovenska je strašne veľa pacientiek, ktoré sú evidované v tomto Centre. Spolupráca s týmto Centrom, ktoré si vytypovalo našu ambulanciu v Prešove, sa nám skutočne darí. Už máme tri bábätka narodené s pomocou tohoto Centra a ďalšie tri tehotné ženy evidujeme. Takže zo súboru asi 55 pacientiek už máme prvé úspechy.
Keď už sme pri číslach, dá sa odhadnúť koľko je na Slovensku žien, ktoré sa nemôžu prirodzenou cestou dočkať potomstva?
- Z celej populácie týmto problémom trpí približne desať percent partnerských vzťahov. Je zaujímavý najnovší údaj od nás zo Slovenska, že na tomto neplodnom vzťahu sa bohužiaľ až 50 percentami podieľajú muži. Čiže je tu mužská príčina a čo je zaujímavé, horšie sú na tom mladšie ročníky ako staršie. To je veľmi zaujímavý najnovší poznatok.
Vie sa už aj o jeho príčinách?
- Bohužiaľ, zatiaľ nie. Pripisuje sa to jednak stresu, zvýšeniu chemizácie. U mladších skupinách zase môže ísť o narkotiká, drogy a podobne.
Seminár je o nových trendoch v asistovanej reprodukcii. Čo je považované za nové trendy v tejto oblasti medicíny?
- Seminár je naozaj o nových trendoch v asistovanej reprodukcii, preto prišli aj odborníci z Bratislavy na čele so svojim vedúcim lekárom docentom Jozefom Válkym. Na pracovisku Centra asistovanej reprodukcie v Bratislave sa zaviedli tieto nové trendy, ktoré zohľadňujú práve mužskú neplodnosť. U ženy vieme získať vajíčko, ktoré je oplodnenia schopné, lenže mnohokrát u muža chýbajú životaschopné spermie. Práve tieto nové trendy túto problematiku riešia. Cestou mikromanipulácie vedia na tomto pracovisku dve životaschopné spermie vpraviť do vajíčka, čiže jednou až dvoma spermiami oplodniť vajíčko a takto získané oplodnené vajíčko vieme potom žene vložiť do maternice, ktoré v 30 percentách úspešne pokračuje a tehotenstvo sa donosí. To je jeden spôsob. Druhý spôsob je, kde vieme priamo zo semenníka muža odobrať jednu - dve spermie a nimi oplodniť vajíčka. To sú tie nové trendy, ktoré priniesli to, že aj bratislavské pracovisko má zo svetom zrovnateľné výsledky úspešnosti. Tridsať percent je veľmi dobré číslo v rámci svetovej štatistiky.
Seminár je o pomoci neplodným párom. Momentálne však média rozoberajú obvinenia predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska Alexandra Patkolóa o nezákonnej sterilizácii rómskych žien. Pripúšťate možnosť, že tieto obvinenia by mohli byť pravdivé?
- Niekedy dávnejšie na žiadosť pacientky sa mohla vykonať sterilizácia, ale tam bolo zákonom stanovené, že musela mať najmenej tri deti, viac ako 35 rokov a schvaľovala to komisia, ktorá pozostávala s riaditeľa zdravotníckeho zariadenia a dvoch primárov. V súčasnosti ale toto podozrenie odmietam, aby pri gynekologických vyšetreniach alebo pri pôrodoch sa vykonávala sterilizácia. Je to skutočne nemysliteľné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.