Prešove. Kým v reštaurácii U Ponča si fajnšmekri stoja za svojím obľúbeným zariadením a žiadajú dodržanie prevádzkových hodín, v súvislosti s bistrom Elpo existujú dve petície. Jedna za zrušenie prevádzky a druhá za zachovanie.
V prípade Bunkra (na fotografii) na Sídlisku III. sťažnosti neutíchli. Ľudia zo spomínaného sídliska sa opakovane sťažujú na rušenie nočného kľudu tamojších návštevníkov. Napriek predchádzajúcim upozorneniam, ale aj kontrolám zo strany mestskej polície, majiteľka zrejme aj naďalej nedodržiava prevádzkové hodiny, teda záverečnú o 22. hodine. Situácia došla až tak ďaleko, že mesto v snahe riešiť situáciu vyzvalo odbor živnostenský a ochrany spotrebiteľa (OŽ a OS) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove, aby zvážilo odobratie licencie. Aj ostatné zasadnutie komisie na Mestskom úrade v Prešove sa zaoberalo týmto problémom. Predsedal jej vedúci územno-správneho odboru, ktorý má na starosti referát podnikateľov Ján Grega. Pokúšali sme sa zastihnúť ho a požiadať o stanovisko, ale včera sa nám to nepodarilo.
Podľa slov M. Drába prítomní konštatovali, že majiteľka opakovane a zrejme cielene porušuje prevádzkové hodiny a odchádzajúci návštevníci hrubým spôsobom rušia nočný kľud. "Dve priestupkové konania už nadobudli právoplatnosť a sú vykonateľné. Napriek opatreniam sa situácia veľmi nezmenila. V dohľadnej dobe nám zrejme predložia návrh na zrušenie licencie. Napadli nás, že nekonáme dosť rýchlo, ale ja môžem len zopakovať, že zrušenie licencie nie je taká jednoduchá záležitosť. Nemôže sa opierať len o priestupky. Naše predchádzajúce kontroly nepotvrdili výrazné nedostatky v prevádzke. Poradím sa však s pracovníkmi Ministerstva vnútra SR," uviedol včera pre náš denník vedúci OŽ a OS na OÚ Mikuláš Dráb.
Zaujímavý je aj fakt, že Bunker funguje v priestoroch CO krytu a mesto Prešov kedysi, na základe súhlasných stanovísk, potvrdilo žiadosť majiteľky o zmenu účelu jeho použitia. Faktom je, že o kryty civilnej ochrany sa má starať štát, ale nie je žiadnym tajomstvom, že na to nemá prostriedky. Preto ich za určitých podmienok dáva podnikateľom do prenájmu. Odborníci však stanovili jasné pravidlá. Zásadnou podmienkou je, že užívateľ nesmie zmeniť účelovosť stavby, teda robiť priečky, alebo inak meniť charakter stavby, vrátane zásahu do odbornej časti, teda do filtroventilácie. Na druhej strane je užívateľ povinný starať sa o priestor a každé tri roky zabezpečiť revízie na vlastné náklady. Ďalšou zásadnou podmienkou je, aby v prípade potreby do 24 až 48 hodín vypratal kryt a dal ho do pôvodného stavu.
V tej súvislosti sme oslovili vedúceho odboru civilnej ochrany obyvateľstva na OÚ v Prešove Jozefa Čorbu a požiadali ho o stanovisko v prípade Bunkra. "Problém je v tom, že keď firma Horex končila svoje pôsobenie v objekte predala ho novej majiteľke, vrátane krytu. To sa nemalo stať. Na liste vlastníctva malo byť na kryt uložené minimálne vecné bremeno, veď ide o majetok štátu. Majiteľka nás v júli 2000 upozornila, že má na objekt list vlastníctva a chce v ňom podnikať," vysvetlil nám Čorba. Predaj sa pritom uskutočnil bez vedomia odboru COO na OÚ. Dodal, že vtedy majiteľke neuznali vlastníctvo. Trvali na tom, že kryt je majetkom štátu a aj v prípade akejkoľvek prevádzky musí naďalej slúžiť svojmu účelu. Terajšia prevádzkovateľka, ktorá má objekt v prenájme naše rozhodnutie a podmienky rešpektuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.