Manželkina sestra totiž tvrdí, že nepatrím medzi dedičov po jej matke a že keď jej svokor ani moja žena nežijú, pripadne celý majetok po matke jej a jej deťom.
Zn.: Dedičstvo po svokre
Odpoveď: Sestra vašej manželky má pravdu keď tvrdí, že medzi dedičov jej matky zo zákona nepatríte. Pokiaľ vaša svokra nezanechala závet, v ktorom by pamätala i na vás, nemáte na dedičstvo po nej skutočne žiadny nárok. Na druhej strane sa vaša švagriná mýli, keď sa domnieva, že celé dedičstvo pripadne jej a jej deťom. Ako uvádzate, svokra bola v čase svojej smrti vdova, mala dve dcéry, z ktorých jedna, vaša manželka, zomrela už dávnejšie. Do tejto situácie pripadne zo zákona polovica dedičstva vašej švagrine a o druhú polovicu sa budú deliť vaše deti. Vyplýva to z ustanovenia § 473 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak nemá poručiteľ manžela, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak niektoré z detí nededí (napr. nežije), nadobúdajú jeho podiel rovnakým dielom jeho deti. Tak to bude aj vo vašom prípade.
Otázka: Po rozvode manželstva bol náš syn zverený do starostlivosti matky. Je už plnoletý a študuje v treťom ročníku na vysokej škole. Platím na neho výživné stanovené súdom, ale on sa ku mne správa veľmi hrubo, uráža ma, tvrdí, že ma nechce ani vidieť, hoci ja som mu nikdy nič zlé neurobil. Musím takémuto synovi platiť výživné?
Zn.: Nevďačný syn a výživné
Odpoveď: Bolo by asi dobre si so synom najprv pohovoriť a opýtať sa ho na dôvody jeho správania k vám. Zákon o rodine ukladá obidvom rodičom prispievať i plnoletým deťom na ich potreby do toho času, pokiaľ nie sú schopné samé sa živiť. Váš syn študuje, preto vaša vyživovacia povinnosť trvá. Pokiaľ je jeho vzťah k vám taký, ako popisujete, pokúste sa podať návrh na súd na zrušenie vašej vyživovacej povinnosti k nemu podľa ustanovenia § 96 ods. 2 zákona o rodine, kde sa hovorí, že výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi. To, že chovanie vášho syna voči vám je v rozpore s dobrými mravmi však musíte v súdnom konaní preukázať, napr. svedeckými výpoveďami vašich ostatných príbuzných, priateľov, susedov a podobne.
Otázka: Rozviedla som sa po druhý raz a chcela by som sa vrátiť ku svojmu pôvodnému priezvisku. Je to moje dievčenské priezvisko, alebo priezvisko z prvého manželstva?
Zn.: Zmena priezviska po rozvode
Odpoveď: Zákon o rodine umožňuje manželovi, ktorý prijal priezvisko druhého manžela, aby do jedného mesiaca po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode oznámil matričnému úradu, že prijíma opäť svoje predošlé priezvisko. Rozumie sa ním priezvisko, ktoré ste mali bezprostredne pred vstupom do druhého manželstva. Ide o právo rozvedeného manžela, ktoré nemusí využiť. Druhý manžel mu nemôže pri využití tohto práva brániť, ani sa domáhať, aby si jeho priezvisko zmenil. Manžel, ktorý sa po rozvode rozhodne pre zmenu priezviska, môže používať priezvisko, ktoré mal pred uzavretím manželstva. Zmena priezviska nemá vplyv na priezvisko detí pochádzajúcich z manželstva. Pokiaľ by ste sa chceli vrátiť k svojmu dievčenskému priezvisku, musíte o zmenu priezviska požiadať matriku príslušného okresného úradu za podmienok ustanovených zákonom č. 55/1950 Zb. o užívaní a zmene mena a priezviska.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.