oddeľovanie otcovstva od materstva vedie k jednostrannému a zjenodušenému pohľadu, ktorý je však nebezpečný pre rodinu ako celok.
Otcovstvo muža sa nezačína pôrodom, ale tehotenstvom partnerky. Muž by mal zabezpečovať duševný pokoj tehotnej ženy, dobrú domácu atmosféru, dávať pocit bezpečia a istoty. Už samotná jeho prítomnosť, vedomie, že sa na dieťa teší, povzbudenie či pohladenie pomáhajú žene vyrovnať sa so zmenenou životnou situáciou počas tehotenstva. Muž teda významne prispieva k zdravému vývinu plodu.
Po príchode dieťaťa na svet by mal byť otec pre matku veľkou oporou, ťažko nahraditeľným pomocníkom. Problémy však môžu nastať vtedy, keď ide o nechcené tehotenstvo. Keď dieťa vie, že nebolo chcené, keď počúva obvinenia, že rodičom pokazilo život, nie je to dobrá devíza pre jeho ďalší vývin a rast.
Ďalším problémom môže byť nezrelé otcovstvo. Nezrelý otec nie je na dieťa pripravený, nie je ochotný pochopiť jeho potreby, ani vziať na seba zodpovednosť za jeho zdravý vývin. Pasívni otcovia sa domnievajú, že starostlivosť o dieťa je doménou matky, nedôverujú si v tom, že by mohli dieťaťu sami niečo významné poskytnúť.
Úloha otca v prvých rokoch života teda spočíva skôr v tom, že zabezpečuje citovú rovnováhu a bezpečie matke, ktorá to prenáša na dieťa. To však neznamená, že nemá rovnako ako matka hneď od začiatku venovať pozornosť dieťaťu, rozprávať a hrať sa s ním, povzbudzovať ho. Neskôr sa stáva dospievajúcemu dieťaťu múdrym poradcom v životných situáciách. To všetko má kladný vplyv na vývin dieťaťa.
Niektorí otcovia sa vyhovárajú a sťažujú na nedostatok času, na prepracovanosť, úvnavu a prežívajú svoj voľný čas zväčša bez detí. Pre deti a ich výchovu, ich ťažkosti a radostné zážitky by si však mali stále nájsť čas.
Spolupráca otca a matky pri výchove detí je dôležitá. Hoci sa úlohy otca a matky od seba líšia, obidve sa musia dopĺňať ak chceme vytvoriť dieťaťu zdravé a harmonické rodinné prostredie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.