výrobu a keďže bola možnosť získať finančné prostriedky na vytvorenie nových pracovných miest, využil som ju. Štvrtého júla 1996 som uzavrel s Národným úradom práce - Okresný úrad práce Košice II dohodu, v rámci ktorej som sa zaviazal, že vytvorím šesť nových pracovných miest. Na tento účel som postupne prevzal 660 tisíc korún. Mal som tie najlepšie úmysly a záujem čo najskôr rozbehnúť výrobu," ozrejmil dôvody svojho konania 38-ročný podnikateľ z Košíc.
Dodal, že z peňazí, ktoré získal od národného úradu práce, použil asi dvesto tisíc na rekonštrukciu, zariadenie dielne a na nákup tabuľového skla. Vedel, že uvedené finančné prostriedky neboli určené na tento účel, ale veril, že keď rozbehne výrobu, tak to vyrovná. Priznal však i absolútne neplnenie povinnosti vyplývajúcej mu z dohodnutého splátkového kalendára. Z poskytnutých 660 000 korún neuhradil ani jednu splátku. Povedané rečou paragrafou, dopustil sa trestného činu sprenevery, "pretože si prisvojil cudziu vec, ktorá mu bola zverená a spôsobil tak na cudzom majetku značnú škodu."
Podľa obžaloby prokurátora, v dňoch 10. augusta, 3. septembra a 15. októbra 1996, prevzal z prostriedkov fondu zamestnanosti od Národného ústavu práce - Okresný úrad Košice II sumu 660 tisíc korún s tým, že vytvorí a sprevádzkuje šesť nových pracovných miest. Ukázalo sa však, že uvedené pracovné miesta neobsadzoval tak, ako sa zaviazal v podľa "Dohody č. 60/96", ktorú uzavrel s úradom práce. Podľa nej mal pracovné miesta nielen vytvoriť, ale ich aj na päť rokov obsadiť pracovníkmi. Róbert P. pracovníkov síce prijal, ale nezamestnával ich nepretržite. Väčšina bývalých pracovníkov obžalovaného však uviedla, že boli jeho zamestnancami len niečo vyše mesiaca a to z dôvodu, že nebol ochotný poskytovať im prácu v zmysle dohody.
"Priznávam, že ľudia, ktorých som na základe dohody prijal, u mňa pracovali len krátky čas. Chcem však povedať, že ja som z peňazí získaných od úradu práce, nepoužil pre vlastnú potrebu ani korunu. Časť peňazí išla na vytvorenie pracovných miest, 220 tisíc som minul na nákup väčšieho množstva drobných vecí, ktoré som nevedel účtovne zdokladovať. Ďalších 210 000 som vyplatil konateľovi firmy Ivanovi K. na nákup tovaru a na nájomné za prenájom dielenských priestorov," tvrdil obžalovaný.
Hovorí bývalý pracovník obžalovaného: "V priebehu roka 1997 som pracoval v dielni Róberta P. a Ivana K. Najprv som vykonával stavebné práce. Robil som omietky, podlahu a podobne. Neskôr som pracoval so sklom. Zasklievali sme okná na Bočiari, na sídlisku Ťahanovce, aj na iných miestach. Do práce ma prijal Róbert P., neskôr pán Ivan K. Platili ma striedavo raz jeden, raz druhý. Dostával som peniaze na ruku, bez výplatnej pásky. O tom, koľko mi vyplatili, viedla evidenciu matka Ivana K., ktorá si to zapisovala do zošita. Pracoval som len na základe zmluvy o dielo, takže neviem, kto za mňa platil nemocenské a odvody do fondov," vypovedal bývalý zamestnanec obžalovaného. "Pán Č. u mňa pracoval niekoľko mesiacov, presnejšie dovtedy, kým sme nedostali výpoveď z priestorov dielne. Po celý čas som za neho platil všetky zákonom stanovené odvody," zareagoval na výpoveď svedka Róbert P.
Ivan K. tiež nepoprel, že prevzal od obžalovaného 220 tisíc na nákup tovaru, pričom si z tejto sumy sťahoval peniaze za používanie dielne. Išlo o položky, ktoré Róbert P. nevedel zdokladovať. Podľa odhadu tohto svedka, stála rekonštrukcia dielne, ktorá spočívala v úprave stropu, podlahy, dvoch okien, kanalizácie a odtoku WC, asi 50 - 60 000 korún.
Na objasnenie toho, ako obžalovaný naložil s finančnými prostriedkami, ktoré mu zveril úrad práce, bol do konania pribratý znalec z odboru ekonomiky a podnikania, z odvetvia účtovníctva a daňovníctva. Ten dospel k záveru, že Róbert P. použil v súlade s dohodou len 177 tisíc korún, teda len torzo zo 660 tisíc. Neoprávnene, pre osobnú potrebu, minul 228 000 korún a zvyšnú sumu nevedel zdokladovať. Okresnému úradu práce Košice II tak spôsobil škodu 483 tisíc korún.
"Ľutujem, že to tak dopadlo, som si vedomý toho, že mám na tom svoj podiel viny," povedal na záver obžalovaný. Ako zdôraznil predseda senátu Okresného súdu Košice II, jeho konanie bolo bolo vďaka záverom znalca z odboru ekonómie priehľadné ako sklo. Na základe výsledkov dokazovania súd dospel k záveru, že Róbert P. použil finančné prostriedky, ktoré mu zveril úrad práce na iný účel, ako sa zaviazal. Zmaril tak svoje podnikateľské aktivity, čo malo za následok nesplatenie prevzatých financií.
Súd uznal Róberta P. vinným z trestného činu sprenevery a s prihliadnutím na skutočnosť, že nespreneveril celú sumu a mal snahu vytvoriť nové pracovné miesta, mu vymeral 2 roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyroch rokov. Okrem toho mu uložil aj 75-tisícový peňažný trest a zaviazal ho nahradiť spôsobenú škodu vo výške 483 000 korún. Na otázku predsedu senátu, či sa vzdáva odvolania, obžalovaný povedal: "Štyri roky ťahaníc mi úplne stačili. Vzdávam sa odvolania." A keďže to isté urobil aj prokurátor, verdikt súdu nadobudol právoplatnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.