smrťou ukrývali v pivniciach. Výnimkou nebol ani Ján Kolesár so svojou dcérou Ankou. Pri prehliadke jeho domu jeden opitý ruský vojak nazrel dnu. Keď zbadal 16-ročnú Anku, začal ju ťahať von. Hrozil jej, že ak sa mu neoddá, zastrelí ju. Ona však nesúhlasila, vytrhla sa mu z rúk a skočila do pivnice. Vojak za ňou. Namieril na ňu automat a povedal: "Rozlúč sa s otcom!" Dievča vykríklo: "Apočko, Zbohom! Ježiš, Mária, Jozef!"
Potom vojak uskutočnil svoju hrozbu a vypálil dve rany. Pred takmer 57 rokmi, presne 22. novembra 1944 sa tak skončil život mladučkého dievčaťa. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o tom nachádza dobový zápis, ktorý urobil vtedajší farár Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov.
Pri Ankinom hrobe vo Vysokej nad Uhom (okres Michalovce), na ktorom je napísané "Radšej smrť, ako hriech", sa štyrikát do roka schádzajú mladí ľudia z celého Slovenska. Nielen z dôvodu, aby si uctili pamiatku jej smrti, ale najmä preto, aby ukázali, že odkaz jej hrdinského postoja je stále živý aj v dnešnej dobe. "Každé stretnutie mládeže rozoberá rozličné témy lásky a je situované do štyroch ročných období podľa určitých motívov. Jarné stretnutie je v máji, keď mladí ľudia veľa rozmýšľajú o láske a o vzťahoch. Stretnutie im pomáha upriamiť ich túžby na pravé hodnoty. Letné stretnutie býva v júli, kedy má Anka narodeniny i meniny. Jesenné stretnutie je v novembri, vo výročie jej mučeníckej smrti. Zimné stretnutie mládeže je situované na piatok, sobotu a nedeľu predchádzajúce spomienku sv. Valentína," priblížila podujatie Adriana Rokytová, koordinátorka košického Univerzitného pastoračného centra (UPC), ktoré akciu organizuje.
Stretnutia vedie a témy prednáša Mgr. Pavol Hudák a následne o nich mladí diskutujú v menších skupinách a vytvárajú rozličné scénky a reflexie, s ktorými sa potom počas dialógu zdieľajú. "Cieľom týchto stretnutí je správne tlmočiť pojem láska a prosiť za čistotu mladých, aby mohli vytvoriť pevné manželstvá a zdravé rodiny. Mnohé svedectvá mladých, ktorí sa zúčastnili týchto stretnutí, svedčia o ich silnom pozitívnom význame." Na každú Púť prichádza hosť."Okrem otca arcibiskupa Alojza Tkáča a ďalších cirkevných predstaviteľov sme medzi hosťami privítali napríklad aj spisovateľku Albínu Kelsovú, či akademického maliara Ladislava Záborského."
Letnej jubilejnej X. Púte radosti sa zúčastnilo 405 ľudí z celej republiky. XI. Puť už klope na dvere, uskutoční sa 9. - 11. novembra na tradičnom mieste vo Vysokej nad Uhom. Ako sa na ňu môžno dostať? "Nielen veriacich, ale skutočne všetkých mladých srdečne pozývame medzi nás. Spodná veková hranica je 16 rokov, horná je neobmedzená. Prihlásiť sa možno do 4. novembra v Univerzitnom pastoračnom centre na Alžbetinej 14 v Košiciach, kde vám ochotne poskytneme všetky ďalšie potrebné informácie." O tom, že sa prísť oplatí, svedčia ohlasy účastníkov. Prax je totiž väčšinou taká, že tí, či prídu prvý raz, sa do Vysokej potom už vracajú znovu a znovu.
Súčasťou Púte je aj predstavenie choreografie SLZA RADOSTI, ktorú mladí nacvičili. Ide vlastne o rekonštrukciu príbehu Anky Kolesárovej. "Viackrát sme absolvovali turné po Slovensku. Navštívili sme mnoho miest a na minuloročnom XV. Svetovom dni mládeže v Ríme sme choreografiu predviedli aj v talianskej diecéze Spoletto," uzavrela A. Rokytová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.