Korzár logo Korzár

Po pôrode nezavesila tretry na klinec a nezlomil ju ani pocit krivdy pri reprezentačných nomináciách

Už pätnásť sezón patrí Košičanka Henrieta Rusnáková - Kozlíková k popredným reprezentantkám východoslovenskej atletiky v náročnej chodeckej

disciplíne. V čase jej životného jubilea (30 rokov) sme sa pokúsili priblížiť jej športový modus vivendi, problematiku cesty k výkonnosti, v amatérskych podmienkach vskutku komplikované. Do športovej kuchyne sme sa pokúsili nazrieť prostredníctvom jej trénera a manžela Ing. Jaroslava Rusnáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatok spoločnej práce

"Vtedy, keď sa Heňa na mňa obrátila s otázkou vedenia jej tréningu, bol som prekvapený, že si vôbec vybrala mňa. Mala za sebou veľa úspechov, ktoré získala predovšetkým zásluhou jej prvého trénera, Tibora Rimaia, ktorý má v chôdzi dodnes svoje nezastupiteľné miesto. Zvlášť v Košiciach, kde položil úspešné základy tejto atletickej disciplíny. Pre mňa osobne to bola ponuka a predovšetkým ťažká práca, ktorá nás čakala. Sám som sa dostával niekoľkokrát z ťažkých športových situácií. Tie mi neskôr pomohli v hľadaní riešenia zložitých športových situácií viacerých atlétov. Každý z nás však musel vedieť pre to urobiť maximum. Keď sme sa pustili do práce, bola upovedomená o spôsobe, ako sa dostať z problémov, ktoré ju prenasledovali."

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná zásada trpezlivosť

"Od začiatku sa prejavila ako veľmi silný, húževnatý typ a vo všetkom, na čom sme sa dohodli, splnila do bodky. Jej tréningový prístup bol nad moje očakávanie, aj keď jej to nešlo. Bol u nej jeden problém: hneď chcela byť najlepšia. Neraz som ju musel krotiť a presviedčať, že niekedy menej je viac. Bola a je nesmierne aktívna i v súčasnosti. Vyskytli sa aj názorové rozdielnosti vo vedení tréningového procesu. Som zástancom trpezlivosti, lebo viem, že kto pracuje poctivo, dočká sa. Jej zlepšenie sa prejavilo už po našej ročnej spolupráci v sezóne 1994. Po získaní finančných prostriedkov od sponzorov a podpory Antona Slobodu, mohli sme skvalitniť tréning a výsledky sa prejavili predovšetkým v najlepšom výkone na 10 km. Čomu som prikladal väčší význam, bola vyrovnanosť jej najlepších výkonov v sezóne 1994."

SkryťVypnúť reklamu

Vzácny návrat po pôrode

"O rok neskôr sa stala majsterkou Slovenska, no sezónu 1996 Heňa vynechala, lebo sa venovala rodičovským povinnostiam. Zaumienila si vrátiť sa po pôrode k aktívnej pretekárskej činnosti. Svetový pohár v Poděbradoch sme už nestihli, ale aj tak sa ešte v tej sezóne zaradila na štvrté miesto medzi slovenskými chodkyňami. Napriek tomu reprezentačný tréner Juraj Benčík uprednostnil v reprezentácii výkonnostne slabšiu Brnovú a nám neostalo nič iné, len sa zasa pripravovať za vlastné finančné prostriedky, čiastočne aj sponzorov. Heňa dokázala, že stále patrí medzi naše najlepšie chodkyne, čo ukázal aj Európsky pohár v roku 1998 v Dudinciach."

Návrat do reprezentácie, ale...

"Uvedené svedčí o tom, že aj v zložitých podmienkach sme sa dokázali vrátiť do pôvodnej formy, ba sa ešte zlepšila. Veď v roku 1998 dosiahla najlepší slovenský výkon na 10 km. Preferovanie iných na jej úkor, vyčiarknutie zo sústredení a strata pocitu čestnosti v športe zo strany bývalého reprezentačného trénera a vedúceho chodeckej sekcie trénerskej komisie Slovenského atletického zväzu, Juraja Benčíka, viedli k negatívnemu ovplyvneniu jej výkonnosti. S psychologičkou MUDr. Vierou Molnárovou a tiež vďaka jej silnej vôli sa vrátila ako pretekárka. Dokumentovala to výkonmi v roku 2000, hoci bol pre nás obzvlášť ťažký. Mala veľké zdravotné problémy v úvode sezóny, ktoré museli byť liečené chemoterapeutikami."

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj u žien napreduje

"K trati 50 kilometrov, k našej úspešnej účasti na takýchto pretekoch v Taliansku, aj na etapových pretekoch Tour de Romandia vo Švajčiarku musím povedať najskôr to, že sme všetkých predbehli s vývojom v ženskej chôdzi. Ako prví sme s Heňou oznámili chodeckej sekcii, že ženy budú chodiť 20 km. Doteraz si pamätám ten výsmech, ale život ukázal, že sme mali pravdu. Preto ani 50 km nepovažujem za "ultra", ani za extrém pre ženy. Pozrite sa, čo sa deje v atletike žien, jednoducho to myslia ženy s atletikou tak vážne ako muži. Ja osobne, ako aj Heňa, videli by sme prínos v zaradení 50 km žien ako súťažnej disciplíny IAAF. Čo sa týka ultra-pretekov, myslím tým 100 km a viac, dostali sme ponuky nielen zúčastniť sa ich, ale sa aj dlhodobo pripravovať na ne v zahraničí."

Ďalšia perspektíva a ambície

"Ambície? Možné je všetko, keď je zdravie v poriadku. Ak nám bude zdravie držať, tak nie je nič vylúčené. Pretože našou prioritou je robiť šport pre radosť a ak sú v ňom úspechy, tak sa naša radosť násobí. Na túto sezónu sme sa pripravovali v skromných podmienkach. Sem-tam s troškou prispeli sponzori a snažili sme sa využiť aj čas školských prázdnin. Zdravie Henriety sa postupne zlepšuje, pomaly narastá výkonnosť. Škoda, že nebola celkom fit na Európskom pohári v Dudinciach. Rád by som dodal, že pre ňu je radosť súťažiť v zahraničí. Nielen z finančných dôvodov, ale preto, že sa tam dá pretekať bez stresov a bez obáv podať plnohodnotný výkon. Tam si pretekárov vážia, zatiaľ čo na Slovensku je to úplne naopak."

V tréningovej skupine Ing. Jaroslava Rusnáka, ktorý nás zasvätil do života jednej reprezentantky, nejde len o jedinú sólistku. Pod jeho vedením sa vypracovala aj juniorská reprezentantka, ktorá prešla do Banskej Bystrice, ale celý rok súťažila za Akademik TU Košice. Jej bilancia z majstrovstiev SR: tretia medzi juniorkami, prvá medzi dorastenkami a deviata na MS juniorov do 17 rokov v Debrecíne. Trénuje tiež nádejnú žiačku Miroslavu Ivanovú (Junior Prešov) a z ďalších adeptiek patrí k najväčším talentom Dominika Novotná.

Text k foto: Henrieta Rusnáková - Kozlíková. Nar. 17. 10. 1971 v Košiciach. Matka syna Michala. Učiteľka TV na základnej škole. Kluby: od roku 1986 VSŽ, od roku 1991 Slávia TU resp. Akademik TU Košice. Tréneri: dr. Tibor Rimai, Jozef Haraksin (1 rok), Ing. Jaroslav Rusnák. Majstrovské medaily v rôznych kategóriách: čs. šampionáty 3-2-6, slovenské šampionáty 4-9-2. Tiež jedna zlatá a jedna strieborná medaila na majstrovstvách Talianska na 50 km. Reprezentovala v medzištátnych stretnutiach a trikrát v Európskom pohári v chôdzi (1998, 2000, 2001). Osobné rekordy: 3 km 13:21, 5 km 23:12, 10 km 47:00, 20 km 1:44:51, 50 km 5:03:11.

Autor: Miroslav Hazucha

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
  1. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  7. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  8. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 930
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 867
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 19 767
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 020
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 585
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 435
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 302
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 109
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  7. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  8. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 930
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 867
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 19 767
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 020
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 585
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 435
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 302
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 109
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu