prístupoch kompetentných orgánov, stále sa objavujú nové fakty. Časť z nich sprostredkovali odborníci na pracovnom stretnutí so štátnymi lekármi a hygienikmi v Prešove.
Epidemiologička Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) SR MUDr. Margaréta Sláčiková zdôraznila, že medzi efektívne prostriedky zneužitia biologických látok patrí aj botulotoxín a pripomenula nedávny
pokus v japonskom Tokiu. "Ide o vysoko účinný a jedovatý toxín, ale jeho rozptýlenie do vzduchu nie je také jednoduché. V Tokiu sa ho pokúsili rozptýliť z auta, ale nemal na ľudí účinok. Oveľa väčším strašiakom je možný výskyt vírusu Ebola či WEE-POX. V poslednom prípade ide o spojenie kiahní s konskou encefalitídou, čo je mimoriadne nebezpečná forma. S týmito vírusmi vie bezpečne manipulovať len niekoľko laboratórií vo svete a my ani presne nevieme, ako sa šíria," vysvetlila Sláčiková a zároveň vyslovila nádej, že všetko čo teraz prežívame je len ostré praktické cvičenie, ktoré síce musíme brať vážne, ale v skutočnosti nás neohrozuje.
Menej optimistický bol hlavný odborník pre ochranu zdravia pred žiarením MUDr. Peter Gáal (na obr), Nevylúčil totiž ani možnosť zneužitia ionizujúceho žiarenia. "Boj s terorizmom sa nedá vyhrať ľahko a bohužiaľ, sme stále krok pozadu. Ľudia ešte nezabudli na Černobyľ a je pravdepodobné, že sa teroristi uchýlia k atmosfére navodenia strachu," povedal a dodal, že vyrobiť atómovú bombu nie je až taká zložitá záležitosť. Podľa jeho slov je to o to jednoduchšie, že v rôznych lokalitách bývalého Sovietskeho zväzu sa povaľuje množstvo jadrového materiálu, nehovoriac o lokalitách v Čechách a na Slovensku, kde pôsobili sovietske vojská.
Uviedol dva reálne prípady možného zneužitia. "Uzavretý rádioaktívny žiarič môže byť malý kovový predmet s rozmermi 1,5 až 2 milimetre krát 4 až 5 milimetrov, ktorý môže byť uložený na hocijakom mieste a ožiariť pomerne veľkú skupinu ľudí. Horšie sú otvorené žiariče, vrátane roztokov a aerosolov. Môžu vyvolať vonkajšie ožiarenie, vnútornú a povrchovú kontamináciu. To je predmetom nášho strachu, ale aj dôvod, prečo o tom ľuďom hovoríme."
Dôsledky ožiarenia sa podľa stupňa prejavia predovšetkým na štítnej žľaze, na kostiach a na celom tele. Medzi základné zásady dekontaminácie zaradil okamžitý výplach očí, úst, nosa a uší. Nasleduje umytie hlavy a celého tela vlažnou vodou. Zdôraznil, že krvácajúcu ranu je potrebné nechať krvácať, aby sa urýchlilo vylučovanie a až potom vypláchnuť a prekryť sterilným obväzom. Spomenul aj prvotné príznaky a tie sú dosť nevinné. Ide o zvracanie a začervenanie kože, ale pri menšej dávke sa ani nemusia prejaviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.