Jej hlavnou témou je Byzantská kultúra v kontexte európskej civilizácie a výber nebol ani trochu náhodný. Ako včera počas otvorenia zdôraznil prorektor PU pre vedu a vzdelávanie doc. Imrich Belejkanič a zároveň garant projektu, v období európskej integrácie sa stáva čoraz zrejmejším fakt, že Európa je komplexným systémom kultúrnych a duchovných hodnôt. Aby mohla doceniť celú svoju bohatú tradíciu a kultúru, je nevyhnutné študovať rôzne aspekty európskeho kultúrneho dedičstva tak, aby sa rôznorodosť a bohatstvo kultúr v zjednotenej Európe nestratili.
"Konferenciou chceme poukázať na vplyv byzantskej tradície, kultúry, teológie aj lingvistiky na formovanie a rozvoj spoločnosti v každej historickej etape," povedal na otvorení prorektor Belejkanič.
Prodekan doc. Ján Zozuľak pripomenul, že hlavnou úlohou trojdňovej konferencie je ukázať, že ľudia majú žiť spolu a nie náhodou sa dáva byzantská kultúra do kontextu s Európskou úniou. Zároveň privítal hostí, medzi ktorými nechýbali zástupcovia mesta a okresu Prešov, rektor PU Karol Feč, dekan PBF doc. Peter Kormaník a ďalší. Ospravedlnil neprítomnosť podpredsedu vlády SR Pála Csákyho, ktorý sa síce nemohol zúčastniť, ale účastníkom zaslal list. Istým sklamaním bola neprítomnosť metropolitu Českých krajín a Slovenska Nikolaja z dôvodu dlhodobej liečby, ale prítomnosť pražského arcibiskupa Krištofa, ktorý mal prednášať o vzťahoch štátu a cirkvi v Byzancii účastníci ocenili. Nečakaným spestrením bola účasť japonského profesora Akihira Ishikawu, ktorý počas pozdravu účastníkov slušnou slovenčinou povedal: "Učím na univerzite uprostred Tokia a hneď vedľa je pravoslávny chrám. Bol som tam a chcel som sa naučiť hovoriť rusky. Nerozumel som však pravosláviu a tak som rád, že sa na tejto konferencii môžem dozvedieť viac o byzancii."
Už včera sa mimo slovenských prednášajúcich prezentovali aj také kapacity ako prof. Chrysostomos Savvatos z Káhiry, ktorý vysvetlil otázky Byzantskej celosvetovosti a európskej globalizácie, ale aj archim. Ignatios Sotiriadis z Atén, mimochodom grécky zástupca pri Európskom parlamente v Bruseli. Vybral si tému Byzancia, matka kultúry a faktor ideologickej jednoty krajín EÚ. Aj biskup Emmanuel prisľúbil svoju účasť. Pripomíname, že pôsobí v Bruseli ako riaditeľ kancelárie Konštantinopolského patriarchátu a zároveň koordinátor všetkých pravoslávnych cirkví pri dialógu s EÚ.
Organizátori však nezabudli ani na praktické ukážky spevu, ktorého silný vplyv je stále cítiť v slovanskom prostredí, ako aj vysvetlenie umeleckého vplyvu na spracovanie ikon. Už počas konferencie zneli duchovné piesne, ktoré so študentmi nacvičila PaedDr. Anna Derevjaniková. V kaplnke svätého Jána Teológa v Kňazskom seminári večer prednášala o hudobnej kultúre Byzancie a jej transformácie v slovanskom prostredí.
Konferencia dnes pokračuje ďalším blokom prednášok, ktoré budú zaznamenané do spoločného zborníka. V nedeľu po svätej liturgii v prešovskom katedrálnom chráme účastníci absolvujú prehliadku kultúrnych pamiatok v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.