univerzity v súvislosti s polemickými príspevkami pracovníkov Štátnych lesov TANAP, ktoré zazneli na medzinárodnej konferencii o výsledkoch výskumu a manažmentu kamzíčej populácie na Slovensku.
Ako ďalej uviedol, zásluhou MŽP SR sa začal v praxi realizovať projekt záchrany kamzíkov v Tatrách a konferencia, pripravená po linke rezortu životného prostredia v dňoch 24. a 28. októbra v Tatranskej Štrbe, chcela zosumarizovať manažérske úsilie zainteresovaných organizácií. Zároveň odborníci hľadali odpoveď na otázku, či sú tatranské kamzíky osobitným poddruhom, k čomu mali prispieť analýzy DNA z Talianskeho ústavu pre výskum divožijúcej zveri. Závery vedci formulujú veľmi opatrne, ale zhodli sa na tom, že naše kamzíky sa líšia od alpských a pyrenejských kamzíkov. Definitívne slovo zatiaľ nepadlo. Podľa L. Janigu je však predčasné uvažovať o genetickom riešení, a teda dovezení kamzíkov z iných krajín.
Pri úsilí o záchranu vzácnych "horolezcov s raticami" riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura osobitne vyzdvihol systém strážnej služby v roku 2001, do ktorej zapojili takmer 80 strážcov, vrátane dobrovoľníkov. Na realizáciu tohto zámeru dostali dotáciu 2 milióny korún a vytvorili tri strediská, Západ, Stred a Východ, čo je však stále relatívne málo. "Územie je bez intenzívnej rangerskej starostlivosti," vysvetlil T. Vančura a dodal, že po medzirezortnom pripomienkovaní Programu na záchranu kamzíka vrchovského tatranského a jeho schválení sa zlepšia aj finančné vyhliadky projektu.
Autor: dgv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.