stojí neďaleko rímsko-katolíckeho kostola. Momentálne je morový stĺp obložený lešením. Plné ruky práce majú reštaurátori zo Reštaurátorských ateliérov z Levoče. Ako nám povedal jeden z nich, socha dostane nový šat priamo v Levoči, v ateliéry.
Mohli sme to urobiť aj priamo na stĺpe, ale vďaka chladnejšiemu počasiu musíme sochu demontovať, povedal nám jeden z pracovníkov ateliérov. Imaculata je vyrobená z pieskovca. Podľa pracovníkov, dosť problematická bola aj samotná demontácia. Socha stojí na kruhovom podstavci a k stĺpu je pripevnené železným klinom. Bolo dosť problematické dostať sa tam pílkou, pousmial sa jeden z reštaurátorov. Stĺp aj hlavica sú v relatívne dobrom stave. Najväčší úbytok hmoty zaznamenala práve socha.
Na území mesta Poprad sa nachádza celkom päť immaculát. Stoja v každej mestskej časti, okrem Kvetnice. Súčastne s Veľkou prebieha rekonštrukcia aj v Strážach. Tamojšia socha sa taktiež bude reštaurovať v ateliéroch. Uvažujeme o tom, že originál po oprave umiestnime do múzea a na stĺp dáme vyrobiť kópiu z kameňa, uviedla pre Tatranský denník, šéfka odboru výstavby popradského magistrátu Jana Homová. V najhoršom stave je immaculata v mestskej časti Matejovce. Na túto opravu mesto zatiaľ nedisponuje finančnými prostriedkami. Pred časom sa začalo aj s opravou immaculaty zo Spišskej Soboty. Reštaurátorskú ruku ale potrebujú všetky. Vek sôch je asi tristo rokov. Problémom je, že u všetkých naraz došlo k postupnej únave materiálu a s tým je spojený aj ich terajší stav, hovorí J. Homová.
Náklady na opravy stúpajú do astronomických výšok. Ide totiž o špeciálne práce odborníkov, kamenárov. Magistrát sa preto rozhoduje, či dať vyrobiť kópie, alebo na stĺpy umiestniť radšej originály. Za výrobu kópie by sme zaplatili odhadom asi 5 miliónov korún. V prípade opätovného osadenia zreštaurovaného originálu by boli náklady omnoho nižšie, dodala na záver vedúca odboru.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.