Ako sme však zistili na príklade Kežmarského okresu, želaný efekt sa zatiaľ nedostavil. "Kým vlani sa vďaka finančnej pomoci z programu rozvoja bývania podarilo postaviť dom s 31 nájomnými bytmi v Kežmarku, tohto roku sme zo strany miest a obcí zatiaľ nezaregistrovali ani jednu žiadosť, povedala nám M. Bekešová z Okresného úradu v Kežmarku.
Kým vlani museli samosprávy pri žiadaní o 50-percentnú dotáciu a 30-percentnú pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania preukázať schopnosť vyfinancovať zvyšných 20-percent obstarávacích nákladov, podľa marcovej smernice ministerstva financií stačí, ak sa podujmú splatiť pôžičku vo výške 50 percent z obstarávacích nákladov pri 4,4-percentnom úročení počas nasledujúcich 30 rokov.
"Máme eminentný záujem o výstavbu nájomných bytov. Spracovávame dokumentáciu na dom s 20 bytmi. Problémom je, kde zohnať 20 nájomníkov, ktorí budú schopní platiť za nájom a ostatné služby okolo šesťtisíc korún mesačne. Vtip je totiž v tom, že splácanie pôžičky, ktorú si zoberie mesto, je zabezpečené z príjmov, ktoré následne získa z výberu nájomného. To je príčinou, prečo si nemôžeme dovoliť nasťahovať do nájomných bytov prípadných neplatičov, na ktorých by potom doplácala mestská pokladnica, povedal nám primátor Spišskej Starej Vsi. Ako uviedol ďalej, v jedinom zamagurskom meste evidujú približne 80 žiadateľov o bývanie. Ich spoločným znakom je nižšia solventnosť. "Prejavilo sa to napríklad vtedy, keď sme ponúkli na predaj dva mestské jednoizbové byty. Hoci sme nežiadali trhovú cenu iba hodnotu uvedenú v znaleckom posudku, z domácich uchádzačov neuspel ani jeden, pomenoval kameň úrazu primátor jediného zamagurského mesta.
Len o niečo "odvážnejšia atmosféra panuje v okresnom Kežmarku. "Nedávno sme dostali stavebné povolenie na vybudovanie domu s 26 nájomnými bytmi. Ihneď po skončení práve prebiehajúcej verejnej súťaže požiadame o finančný príspevok i pôžičku na výstavbu, povedal nám vedúci odboru výstavby Mestského úradu v Kežmarku Štefan Zima. Podľa jeho slov, už viac ako 50 Kežmarčanov podpísalo čestné prehlásenie, že majú záujem o bývanie v nových bytoch, kde budú platiť nájomné zhruba 3100 korún plus náklady za služby. "Z minulosti vieme, že keď príde na lámanie chleba, že počet týchto ľudí klesne na menej ako polovicu, aj tak to však považujem za dobrý štart, dodal.
"Zatiaľ sa situácia vyvíja tak, že viac ako o nájomné byty sa samosprávy zaujímajú o budovanie inžinierskych sietí. Doteraz podané žiadosti sa týkajú balíku financií v objeme zhruba 25 miliónov korún. Samosprávy v Kežmarskom okrese dosiaľ dostali z týchto peňazí asi 16 miliónov korún, uviedla na záver M. Bekešová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.