neznámy biely prášok v obálke sa objavil už aj v Prešove. Medzi inými ho dostal podnikateľ D. M. z Ľubotíc, ktorý obálku otvoril. Krajská štátna správa odporúča v takomto prípade isté kroky. Patrí k nim napríklad okamžité kontaktovanie polície na telefónnom čísle 158. Podnikateľ D. M. z Ľubotíc si však zavolal rýchlu zdravotnú pomoc. Táto ho následne previezla na infekčné oddelenie prešovskej Nemocnice s poliklinikou. Podnikateľ D. M. nám v tejto súvislosti povedal, že pritom personál sanitky nemal ani ochranné rúška. „Z infekčného oddelenia som sa po niekoľkých hodinách rozhodol odísť. Karanténu som odmietol. Zdalo sa mi to za týchto okolností zbytočné," povedal a dodal, že antitiobiká mu až na druhý deň naordinoval obvodný lekár.
V tejto súvislosti sme oslovili krajského štátneho lekára Petra Banduru (na obr.): „Poškodený si vskutku zavolal rýchlu zdravotnú pomoc. Táto však zasahovať nemala, ale mala sa kontaktovať na políciu a rozhodovať čo a ako ďalej bolo iba v právomoci epidemiologičky," skonštatoval P. Banduru. Podľa jeho slov je povinnosťou epidemiologičky vzniknutú situáciu zhodnotiť a iba ona môže rozhodnúť, či postihnutým stačí zvýšený zdravotný dozor, alebo potrebujú hospitalizáciu na infekčnom oddelení. Tu však treba poznamenať, že držať na infekčnom oddelení sa nikoho nedá proti jeho vôli. V prípade nutnej karantény, ktorú postihnutý odmieta, môže túto nariadiť iba súd.
Krajský štátny lekár pokračoval tým, že na základe toho, že pri výskyte podozrivého bieleho prášku a kontakte s ním u podnikateľa z Ľubotíc zasahovala sanitka rýchlej zdravotnej pomoci, došlo vskutku k pochybeniu. Tiež, uviedol, že na základe tejto skutočnosti okamžite zvolal operatívna porada a veci sa dali na pravú mieru. „Naozaj nie je jednoduché zjednotiť činnosť polície, požiarnikov, zdravotníkov a štátneho zdravotného ústavu," uviedol Bandura.
Pre zabránenie paniky však krajský štátny lekár zdôraznil, že nákaza antraxom nie je prenosná z osoby na osoby. Čiže nie všetci čo prišli s podozrivým bielym práškom do kontaktu musia byť hospitalizovaní na infekčnom oddelení. Ak sa však rozhodne o hospitalizácií je to z dôvodu ochrany zdravia postihnutého. A nie preto, že by šíril nákazu. V tejto súvislosti P. Bandura uviedol, že pri kožnej forme antraxu by bol postihnutý infekčný, iba keby sa dotýkal svojich rán, alebo vyrážok. Pri inhalačnej forme nákazy antraxom nebol zatiaľ dokázaný prenos infekcie z človeka na človeka. „Keď infektológ rozhodne, že postihnutý môže ísť domov, tak sa mu ani nebudú nasadzovať antibiotiká," skonštatoval. Tiež poznamenal, že v prípade podnikateľa D. M. z Ľubotíc sa stala chyba, lebo antibiotickú liečbu mu nasadil obvodný lekár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.