medzinárodnú konferenciu Životná úroveň, zamestnanosť a trh práce na Slovensku. V Evanjelickom kolégiu vystúpili s prednáškami zástupcovia Svetovej banky Ana Revengová, Carlos Silva-Jauregui, Dena Ringoldová, konferenciu viedol Anton Marcinčin (na obr.), výkonný riaditeľ SFPA.
Podľa jeho slov má na súčasnú vysokú mieru nezamestnanosti na Slovensku vplyv, že Slovensko prechádzalo transformáciou, pričom sa menili typy kvalifikácie pracovnej sily. Problémom je však aj celkové prostredie, ktoré pomáha alebo bráni vzniku pracovných miest na Slovensku.
„Na jednej strane miesta až tak nezanikali ako v okolitých krajinách, ale vznikalo strašne málo nových miest. To je vážny problém, ktorý vedie k nezamestnanosti. Potom je tu otázka sociálnej podpory, ktorá demotivuje. Najhoršie je, že práve skupiny obyvateľstva s najnižším vzdelaním, ktorých mzda by bola veľmi blízko k sociálnej podpore, keď ostanú doma. Tým pádom vlastne týchto ľudí nútime, nech ostanú doma a nepracujú," skonštatoval Anton Marcinčin a dodal: „Trh práce na Slovensku a jeho jednotlivé črty metodologicky hodnotíme rovnako ako inde vo svete. Ekonomické zákonitosti platia všade. No vyskytujú sa tu veci - tým, že Slovensko je tranzitívna ekonomika, zaspala reformy, a tak ďalej - ktoré viedli k tomu, že máme najvyššiu mieru nezamestnanosti v OECD."
Podľa Marcinčinových slov by sa Slovenská republika nemala pri hľadaní riešení zamerať odo seba, aj keď musí byť z jej strany zjavný záujem riešenia tohto problému. „Nezamestnanosť nie je novým problémom vo svete, prešli ňou aj iné štáty, vrátane tých, ktoré tiež vstupovali do Európskej únie," uviedol riaditeľ SFPA, pričom konkretizoval, že podobnou skúškou prešlo napríklad Španielsko, ktoré tiež využilo asistenciu Svetovej banky a ďalších svetových expertov.
Pri probléme nezamestnanosti je potrebné, ako uviedol, uskutočniť reformné kroky, dotýkajúce sa najmä oblasti legislatívy. „Kvôli tomu, aby vznikali pracovné miesta, aby sme prilákali kapitál, potrebujeme vytvoriť prostredie, v ktorom by mohol pôsobiť nielen domáci, ale i ten zahraničný podnikateľ. Aby mohli fungovať stredné podniky, ktoré sú všade vo svete veľmi dôležitou zložkou, a tak ďalej. Legislatíva je častokrát namierená práve proti malým a stredným podnikom a živnostníkom, ktorí sa v celej tej spleti predpisov dokážu veľmi ťažko zorientovať."
Podľa jeho slov hrá v tomto smere jednu z kľúčových rolí činnosť vlády a ďalších inštitúcií, vytvorenie akejsi infraštruktúry verejnej správy, ktorá by poskytovala dostatočný servis. „Otázka nezamestnanosti sa už, dúfam, stala politickou prioritou všetkých strán. Podstatné je to, aby pokračovala reforma. Aby sa táto vláda nebála pokračovať v tom, čo začala a nová vláda na ňu nadviazala," poznamenal Anton Marcinčin.
Na východnom Slovensku je vyššia miera nezamestnanosti a zároveň sú v tejto oblasti nižšie mzdy. Sú to spojené nádoby - ak niekto už miesto má, nezvyšuje sa mu - pri vyšších výkonoch - plat aj kvôli tomu, že na jeho miesto čakajú ďalší záujemcovia. Čo s týmito regionálnymi disproporciami? „Je to záležitosť aj kvalifikačná, pretože ľudia s vyššou kvalifikáciou v každom štáte odchádzajú do centra, do hlavného mesta. Ďalším problémom sú cesty. Je to katastrofa, ak produkciu nedokážete vyviesť na trhy, na miesto určenia," odpovedal A. Marcinčina dodal, že aj v tomto smere je dôležitá i spomínaná infraštruktúra verejnej správy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.