zmenil z kultúrneho stánku na obchodno-kultúrne centrum. Rožňavčanov trápi najmä vysoká suma, ktorá narástla o viac ako dve tretiny pôvodnej, s ktorou poslanci rátali pri odsúhlasení úveru z Kremskej banky koncom minulého roka. Otvorený rozhovor s konateľom 1. Rožňavskej, a. s., Imrichom Ondréšikom poodhaľuje zákulisie dostavby objektu, ktorý sa stal ostro sledovanou témou obyvateľov mesta. Niekoľkokrát zvýšený rozpočet dokončenia stavby sa stal aj predmetom dlhej diskusie rožňavských poslancov na ostatnom ich rokovaní. Kameňom úrazu sú najmä financie a "šibeničný" termín odovzdania obchodno-kultúrneho centra, ktoré obyvatelia mesta nazvali rožňavským "Polusom" či "Plazou". Komunistický "monument" stojí pred svojim otvorením a je najväčšou investičnou akciou v Rožňave.
Dokončenie domu kultúry sa robí bez hotovej projektovej dokumentácie. Naozaj?
Je to tak a dokončujeme ju priebežne. Povedal som to už niekoľkokrát, že celú stavbu, odkedy ju odsúhlasilo vo februári tohto roku mestské zastupiteľstvo, musíme dokončiť v úzkej spolupráci s projektantom. Akým iným spôsobom môžeme túto náročnú stavbu ukončiť do februára 2002? Navyše požadovaný termín bol do tohtoročných Vianoc, to sa ale nedalo stihnúť.
Stavebné povolenie ste získali bez projektovej dokumentácie?
Nie. Je platné pôvodné stavebné povolenie. Po zhrnutí všetkých údajov a zmien požiadame stavebný úrad o zmenu využitia stavby podľa nového projektu. To znamená, že pred ukončením stavby musíme požiadať o nové užívacie povolenie s tým, že v projektovej dokumentácii budú zohľadnené všetky právne predpisy a normy. Projektanta však, obrazne povedané "nosíme na chrbte nakoľko projektové riešenie a realizácia idú takmer súčasne. Koncom novembra požiadame o zmenu účelu využitia stavby. Z pôvodne plánovaného domu kultúry už tam zostala pre kultúru iba divadelná časť a zvyšok sú obchodné a podnikateľské priestory.
Niektorí zainteresovaní poslanci tvrdia, že niektoré časti stavby, napríklad podlahy, sú veľmi predražené...
To sú paľby od pása a možno na zastupiteľstve je to v priamom prenose zaujímavé. Hociktorý poslanec môže kedykoľvek prísť a požiadať o akýkoľvek doklad. A môže skontrolovať čo len chce. Robím v stavebníctve už dlho, je to 32 rokov, a môžeme sa baviť po odbornej stránke. Myslím si, že takáto debata na fóre mestského zastupiteľstva nemá svoje miesto.
Adrenalín dvíhal poslancom najmä nárast financovania dostavby domu kultúry. Keď schvaľovali úver z Kremskej banky na jeseň roku 2000, padla cifra 24 miliónov. Potom prišlo navýšenie o 14 miliónov, keď sa predtým zastupiteľstvo rozhodlo, že sa objekt dokončí celkovo za 38 miliónov korún. Dnes táto suma prekročila 41 miliónov. Je teda tento objem konečnou sumou?
Ja som už na začiatku povedal, že nie som Sybila a veci neviem predpovedať. Prvý, nie rozpočet dostavby, ale prepočet, bol aproximatívny, čiže približný a bola to požiadavka Mestského úradu v Rožňave. Spracovával som ho v roku 1998, keď bol predpoklad, že v tomto volebnom období sa dom kultúry dokončí. Išlo len o sprevádzkovanie pôvodného kultúrneho domu. Mám doklady o tom, z čoho ten predpokladaný rozpočet pozostával. Už vtedy som v sprievodnom texte upozornil, že ak dôjde k zmene účelu využívania objektu, príde i k zmene rozsahu stavebných prác a tým aj narastie suma za dokončenie budovy. Ceny idú hore, niektoré sú platné len osem týždňov a my túto stavbu robíme už osem mesiacov. Existujú však určité parametre, aby sme objekt mohli dať do užívania, pričom sa musíme prispôsobiť danej legislatíve.
Je to ale veľa peňazí, čo sa poslancom nepáči...
Ja im verím, že je to veľa. V súčasnosti dokončujeme rozpočet, podľa ktorého vyjde cena, aká skutočne zreálni sumu potrebnú na dostavbu. My jednáme s dodávateľmi a tlačíme ich doslova k podlahe, tak, aby to bolo čo najlacnejšie. Nerozumiem tomu, že v čom konkrétne predražujeme stavbu. Opakujem, že došlo k zmene účelu stavby, čo zvýšilo finančnú náročnosť na jej dokončenie. Myslím si, že pokiaľ nepríde ďalšie požiadavky k zvýšeniu rozpočtových nákladov nedôjde.
Hovorí sa, že nárast spôsobili nové požiarne normy. Lenže, vraj platia ešte aj staré a podľa nich môže byť začatá stavba dokončená. Bolo nutné ich zapracovať do projektu?
Je to zavádzajúce vyhlásenie, ale nejedná sa iba o požiarne predpisy. Budova bola projektovaná na celkom iný účel a na zmenu projektu musia platiť iné parametre. Za prítomnosti prednostu mestského úradu a stavebného dozoru nám požiarnici jasne vysvetlili, že sa to dá dokončiť aj podľa starých noriem, ale v krátkej budúcnosti budeme musieť požiarne zabezpečenie upraviť podľa nových predpisov. Takže ako? Teraz dokončíme podľa starého a o rok budeme prerábať a znova investovať? Navyše máme množstvo iných nebytových priestorov, kde budeme musieť nové normy aplikovať. Inak nám hrozí pokuta.
Primátor mesta, ktorý je na stavbe každý deň, pozná problémy zblízka a je predsedom predstavenstva 1. Rožňavskej, a. s., naznačil, že treba zvážiť kompetentnosť konateľa "akciovky", ktorá je investorom, teda vás. Čo si o tom myslíte?
Vyhlásenie primátora neviem ovplyvniť a je to jeho názor. Z odborného hľadiska si stojím za svojimi vyjadreniami. Jedno je isté, že už predtým hovoril o tom, že ma bude "riešiť". Ja im to však môžem uľahčiť. Ak chce vedenie mesta, aby som odišiel, v tom prípade radšej zložím funkciu sám. Nerozumiem primátorovej reakcii na rokovaní mestského zastupiteľstva, pretože na kontrolných dňoch hovoril o tom, že je spokojný s postupom, prevedením a rozsahom stavebných prác, pričom termín dokončenia dodržiavame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.