niekoľko desiatok rokov. V rámci jej tvorby zhromažďovali, spracovávali a vydávali regionálne materiály.Verejnosti je však menej známy album výstrižkov regionálnych článkov, ktoré zbierali zo zdrojov Pražskej informačnej služby od roku 1964. Výstrižky pochádzali najmä z Východoslovenských novín. Služby takzvanej výstrižkovej služby využívali pracovníci knižnice do roku 1993. Potom služby zrušili z dôvodu nespokojnosti s kvalitou, ktorá nebola adekvátna vynaloženým finančným prostriedkom. Od spomínaného obdobia sú výstrižky dopĺňané článkami z periodík, ktoré knižnica odoberá.
Zaujímavou zbierkou , budovanou od roku 1973 je zbierka približne 800 regionálnych pohľadníc a fotografií. Knižnica ich buď kupovala, alebo získala od čitateľov. Najstaršie pohľadnice pochádzajú z roku 1900. V spolupráci so správou pamiatkovej starostlivosti zachovali fotodokumentáciu pamiatkových budov, pomníkov a stavieb, ktoré dnes už neexistujú. Patria k nim remeselnícke domy, židovský kostol, budova lekárne, židovský cintorín.
V roku 1997 spracovali pracovníci knižnice publikáciu Spisovatelia Rožňavského okresu s 99 stranami. Zahŕňa menný register 162 osobností, ktoré sa narodili, študovali, alebo pôsobili v Rožňavskom okrese.
Potulky po rožňavskom cintoríne vydali zamestnanci knižnice len pred rokom. Zamerali sa na významných ľudí, ktorí svojou činnosťou presahovali regionálny charakter, avšak pochovaní sú v mieste pôsobiska.
Kalendáre výročí osobností Rožňavského okresu sú vydávané od roku 1969, na päťročné obdobie od roku 1991. Posledný kalendár pochádza z tohoto roku na obdobie 2002 až 2006. Je doplnený zemepisným a menným registrom so 150 stranami.
Úsek regionálnej literatúry začal postupne spracovávať retrospektívne regionálne noviny. Výberové bibliografie majú slúžiť čitateľom, zaujímajúcim sa o dejiny regiónu. Poskytujú údaje, ktoré sa v knižných vydaniach o dejinách tohto charakteru nenájdu.
Autor: rau
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.