ňom objavilo niekoľko medzier, no hlavné preto, že sa nestal liekom na vysokú nezamestnanosť. Vzhľadom na trh práce v Košickom kraji, ktorý je doslova chorý, VPP budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
Predseda Národného úradu práce v Košiciach Ján Gabštúr: "Na vytvorenie verejnoprospešných miest sú rôzne názory. Jedni hovoria, že sú to zbytočne vyhodené peniaze, iní tvrdia, že sú potrebné. Avšak pre dlhodobo nezamestnaných je potrebné nejakým spôsobom motivovať. Inštitút však veľmi závisí od tých, ktorí ho organizuje teda obcí a miest, ktoré zamestnávajú až 70 percent. V prípade, že majú dobré a jasné plány sú výsledky evidentné. Vo veľkom množstve sa však práce organizujú tak, že ľudia ráno v práci čosi počistia, pozametajú a týmto to končí. To ľudia v okolí pravdaže veľmi citlivo vnímajú a potom sa dostáva celý inštitút do zlého svetla."
Ako sa s tým NÚP vysporiada?
"Náš názor je taký, že v budúcnosti je nutné verejnoprospešné práce organizovať tam, kde je jasný projekt starostu. Konkrétne by mal prísť starosta s tým, že ide robiť cintorín, dom smútku, resp. kanalizáciu. Takýto projekt by mal byť už aj vyrozpočtovaný. Pri upratovacích prácach sa totiž väčšinou robilo na štyri hodiny a ak sa k tomu pridružila slabá organizácia, bolo to naozaj neuspokojivé. Preto uvažujeme o tom, že sa bude pracovať iba na 4 hodiny."
Je známe, že dlhodobo nezamestnaní sa hlásili iba kvôli tomu, že po pol roku sa dostali do evidencie Úradu práce a mali tak nárok na riadnu podporu.
"My o tom vieme, no VPP-čkari sú už väčšinou zamestnávaní na 5 mesiacov, presne preto aby sa nedostali do evidencie nezamestnaných. Tak boli uzatvárané aj dohody medzi zamestnávateľmi a jednotlivými úradmi práce."
NÚP malo úmysel zamestnávať najmä tých ktorý poberajú sociálne dávky nad 48 mesiacov.
"Zistili sme, že starostovia dávajú prednosť tým, ktorý sú nezamestnaní od 12 do 48 mesiacov. Tí čo sú už na "sociálke" veľmi dlho, stratili pracovné návyky. Z legislatívy nám však neprináleží tlačiť na zamestnávateľské organizácie."
VPP má však medzi nezamestnanými zatiaľ úspech, aj keď v januári bol nahlásený iba jeden človek, ku koncu pol roka ich bolo 5567. Najviac ľudí na VPP je zamestnaných v okresoch Michalovce, Trebišov a Rožňava, kde je aj najvyššia nezamestnanosť - vyše 30 percent. V Košickom kraji nezamestnanosť predstavuje 25,5 percent. Najmenšia je Košiciach - osciluje medzi 15 a 17 percentami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.