regionálne, o tých v sobotu nepadla ani zmienka.
Čudovať sa však môžu iba tí, ktorým nedošlo, že v provinciách sa o politickej budúcnosti straníckej generality nerozhoduje. Správnym vodítkom je tá pasáž z Kukanovho prejavu, v ktorej tlmočil svoju údajnú skúsenosť zo zahraničných ciest, kde mu bolo partnermi zvestované, "že si nevedia dosť dobre predstaviť, že by po budúcich voľbách v slovenskej vláde chýbala SDKÚ". Aj keď naivne pripustíme, že zopár partnerov SDKÚ si robí takéto starosti, vyslovená obava máta v hlavách predovšetkým súčasného vedenia SDKÚ. Odtiaľ zafúkali vetry. Podobne ako KDH pred týždňom svoj snem, použila aj SDKÚ svoju konferenciu na formulovanie akejsi globálnej politickej doktríny.
Takže - čo vydumali? Vylúčenie povolebnej spolupráce s HZDS, SNS a KSS (??) iste nikoho neprekvapilo. (Práve preto bolo potrebné takéto oficiálno-programové fórum, lebo inak by to už nezarezonovalo.) Skutočne zaujímavý je však tento starý motív až v spojení s nasledovným odkazom Ivana Šimka: "Výsledok budúcich volieb predurčí, či sa dostaneme do NATO a EÚ. (...) Výsledok tohto rozhodnutia na desaťročia ovplyvní kvalitu života vo všetkých oblastiach spoločenských vzťahov (...) Už nikdy viac Jalta".
Tieto vety môžeme chápať ako prvú časť doktríny; SDKÚ oznamuje verejnosti, že parlamentné voľby na Slovensku nebudú štandardnou súťažou politických síl, ale zase iba o Mečiarovi a HZDS. Toto je veľmi vážne rozhodnutie vládnej politickej strany; SDKÚ týmto podporuje vnímanie Slovenska ako stále problémovej krajiny. Ak si toto videnie Západ osvojí, v prípade "nežiaduceho" výsledku volieb bude práve integračná budúcnosť Slovenska vystavená do veľmi podozrivého svetla. Nie je tu pritom podstatné, aká je ozajstná realita, faloš či nefaloš programových a politických metamorfóz HZDS.
Alternatívou tejto tézy by bolo zdôrazňovanie definitívnej demokratizačnej a systémovej zmeny, dosiahnutej v tomto volebnom období (reforma verejnej správy, novela ústavy, infozákon, deetatizácia ekonomiky, atď). Pripustenie tejto možnosti, teda toho, že integračná spôsobilosť a prozápadná orientácia Slovenska už neleží v absolútnej závislosti od výsledku volieb, by bolo nesporne veľkorysejšie i "štátotvornejšie". To je bod, kde sa doktrína SDKÚ prvýkrát jasne odkláňa od línie KDH. To na sneme tiež vylúčilo povolebnú koalíciu s HZDS, jeho podpredseda Palko však už pripomenul, že si nevie predstaviť opakovanie excesov z rokov 1994-98. Takýto prístup síce rezignuje na príťažlivú "antimečiarovskú" agendu, nie je však vôbec nikde napísané, že musí byť politicky menej výnosný.
Hoci akési matné signály sa už objavili, prekvapiť dokázala druhá časť novej doktríny SDKÚ: Pripravenosť k spolupráci so stredopravými politickými silami, pričom sa NEVYLUČUJE ANI VYTVORENIE PREDVOLEBNEJ KOALÍCIE. Toto je mohutný obrat: "Slovensko NEPOTREBUJE KOALÍCIE BLÍZKYCH STRÁN, ale koalície názorov vovnútri silnej strany", píše sa hneď v piatej vete zakladajúceho dokumentu SDKÚ, tzv. Generálnej línii z novembra 2000. Mikuláš Dzurinda takto, ani nie rok po založení svojej strany, absolútne spochybnil základné ideové východisko, z ktorého sa zrodila. Kde zostalireči o "veľkej strane" plnej prúdov a myšlienok, ako "jedinej zodpovednej odpovedi na rozbíjanie SDK"?? Ak sú zrazu dobré aj koalície, načo je dobrá SDKÚ, ktorú "musel" premiér založiť iba preto, lebo "tzv materské strany" chceli urobiť koalíciu z SDK??? Peknou pointou je, že šéfideológ Šimko, teraz a dodatočne, objavuje hodnotové rozdiely; SDKÚ chce byť "modernou kresťanskou demokraciou" na spôsob nemeckej CDU, kým KDH zostáva podľa neho kresťanskou demokraciou "tradičnou".
Iróniou je zase to, že SDKÚ zrazu mentorsky poukazuje na škodlivosť rozhodnutia KDH ísť do volieb samostatne. Inak si ale radikálny zvrat SDKÚ v pohľade na koalície zaslúži veľkú chválu. Jednak otvára priestor k tomu, aby neprepadol pod stôl ani jeden "pravicový" hlas. A zároveň by vytvorenie bloku pravice posilnilo jej povolebné vyjednávacie pozície, najmä voči Smeru. Samozrejme, otázna je prax; keďže reálnych partnerov, okrem miniatúrnej DS, nevidieť (politicky nereálne je nielen KDH, ale rovnako SMK či ANO), efektné gesto bude sotva aj efektívne. A ak áno, tak najmä pre samotnú SDKÚ; KDH sa predčasnou a zbytočnou "deklaráciou o predvolebnej zvrchovanosti" dobrovoľne vystavilo do pozície dezintegrátora. Tak nech je na nich aspoň dobre vidieť - povedali si v SDKÚ a objavili stratené kúzlo koalícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.