mestskom zastupiteľstve. Poslanci sa v diskusii pýtali, na čo je mestu spoločnosť, ktorá sa nedokáže o verejné osvetlenie starať tak, aby boli občania spokojní, načo je mestu spoločnosť, ktorá netvorí zisk, iba čaká na peniaze z mestskej kasy.
"Na zastupiteľstve sa kládli otázky, čo s Verosom. Hovorím, že otázka mala správne znieť, čo s verejným osvetlením v Košiciach. Pretože si treba uvedomiť jednu vážnu vec - verejné osvetlenie v Košiciach má 25 rokov a viac, s výnimkou mladších sídlisk, a to Ťahanovce a KVP. Osvetlenie v ostatných ôsmich veľkých mestských častiach je dávno po období životnosti. Jeho jednotlivé komponenty už dávno doslúžili a vyžadujú si už nielen údržbu, ale rozsiahlu rekonštrukciu, resp. modernizáciu," povedal nám riaditeľ Verosu Ing. Miroslav Karchňák, ktorého sme navštívili. "V Košiciach máme veľmi vysokú energetickú náročnosť verejného osvetlenia, takže obnova je nutná aj z hľadiska jej zníženia. Keby sme chceli verejné osvetlenie jednorazovo komplexne zrekonštruovať, potrebovali by sme na to asi jednu miliardu korún. Keďže toľko peňazí nemáme, musíme ísť cestou postupných krokov a znížiť aspoň energetickú náročnosť svietidiel. Dnešné svietidlá majú totiž pri nižšej náročnosti na energiu oveľa vyšší svetelný výkon."
Podľa M. Karchňáka by Košice na štartovací kapitál potrebovali aspoň 80 miliónov korún, aby mohli nakúpiť nové svietidlá a dosiahnuť výrazné ušetrenie elektrickej energie, ktorú platí mesto Košice zo svojej pokladne. "Existujú dve možností ako to urobiť, ktoré už naznačilo oddelenie komunálneho rozvoja na magistráte v materiáli predloženom poslancom. Buď nájsť pre mesto vo verejno-obchodnej súťaži strategického partnera, ktorý má potrebný kapitál, resp. si ho vie vybaviť v bankách. Či už podpíše zmluvu s mestom, alebo sa stane jeho spoločníkom v spoločnosti Veros, to nie je podstatné. Najdôležitejšie pre verejné osvetlenie a spokojnosť občanov s jeho úrovňou je, aby kapitálovo silný partner prišiel čo najskôr. Podľa môjho názoru je takých zahraničných firiem, ktoré by mali záujem o spoluprácu s mestom dosť. Mesto je právnický subjekt, ktorý tu bude aj o sto rokov a pokiaľ je spoločnosť kapitálovo silná, môže si na svoje peniaze počkať a v prvých rokoch mesto zaúverovať. Investícia do verejného osvetlenia je návratnou," zdôraznil M. Karchňák.
Ako ďalej povedal, existuje aj druhá alternatíva, že by mesto peniaze zohnalo samo a výmenu svietidiel by zrealizoval Veros. "Na zastupiteľstve sme sa ocitli v paľbe kritiky, že 95 percent výkonov robíme pre mesto, a preto by sme mali byť skôr príspevkovou ako obchodnou spoločnosť. Nič proti tomu nemám, to je len forma. Efekt v teréne bude ten istý, všetko závisí od financií."
Na otázku, či vedenie Verosu ako eseročka nemohlo začať s nejakou inou podnikateľskou aktivitou, ktorá by zisk priniesla a mohlo tak dotovať mestské osvetlenie, Karchňák zareagoval: "Pri založení Verosu v roku 1993 nás mesto vybavilo takými prostriedkami, ktoré sú monoprofesijne orientované na verejné osvetlenie. Tomu sme prispôsobili aj štruktúru zamestnancov, ktorých máme v súčasnosti 25. Keby sme sa aj do nejakej inej činnosti pustili, nikdy s 25 ľuďmi nevytvorím taký obrovský zisk, aby som mohol dotovať mesto. Nehovoriac o tom, že o verejné osvetlenie sa treba starať, lebo inak by úplne vypadlo."
Ako sme sa ďalej dozvedeli, finančnú situáciu Verosu a tým aj verejného osvetlenia v meste zhoršili nielen klesajúce príjmy z mestskej pokladne v uplynulých rokoch, ale aj prijatie nového štatútu mesta. "Štatútom sa rozdelilo verejné osvetlenie na časť, ktorá patrí pod mesto a časť, o ktorú by sa mali starať mestské časti. Filozofia bola taká, že starostovia mestských častí podpíšu s Verosom, alebo s inou firmou zmluvy, na základe ktorých sa budú o zverené časti osvetlenia starať a robiť údržbu. Avšak ten tok finančných prostriedkov z mesta nebol taký, aký starostovia očakávali, a tak neuzatvorili zmluvy s nikým. Situácia dnes je taká, že sa hasia najnutnejšie prípady tak, že starosta zakúpi žiarivku a my ju prídeme vymeniť. Na údržbu neprispievajú, opravy sa robia len v najpálčivejších prípadoch a tento spôsob je úplne vytrhnutý zo systému."
Riaditeľ Karchňák na našu otázku, či si Veros nemohol iniciatívne vybaviť úver v banke a začať s modernizáciou, zareagoval: "Veros nemôže dostať úver, keďže nemá žiadny majetok. Garanciu by nám muselo dať mesto a vieme v akej situácii vo vzťahu k bankám sa nachádza."
Riaditeľ Verosu Miroslav Karchňák i zamestnanci sú radi, že mesto chystá verejnú súťaž na strategického partnera. Aj ich trápia neustále sťažnosti od občanov. Výsledky súťaže by mali byť známe už v prvom polroku budúceho roka. Neboja sa, že prídu o prácu?
"Myslím, že firma príde s kapitálom, nie s ľuďmi a bude rada, že tu nájde odborníkov, ktorí košické osvetlenie dôkladne poznajú. Možno riaditeľa vymenia, ako je zvykom, ale naši pracovníci sa určite nemusia báť. To nie je totiž jednoduché vedieť, keď v noci vypadne celá ulica, kde sa to dá nahodiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.