expertízy ďalších momentálne prebiehajú. Špásy s bielym práškom pritom stáli daňových poplatníkov celkovo už vyše pol milióna krún. Náklady na dopravu a rozbor jednej takejto zásielky totiž predstavujú v priemere asi desaťtisíc korún. Informoval o tom riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Pavol Slezák na štvrtkovej tlačovej besede. Jej cieľom bolo prezentovať, ako je Štátny zdravotný ústav pripravený zvládnuť špecifické úlohy v čase mimoriadnej situácie.
"Existuje dlhý zoznam infekcií, ktoré možno použiť ako biologické bojové prostriedky. Veľa z nich vyšetrovať vieme - hepatitídu, botulizmus, choleru, antrax, kryptokokózu, mor, brušný či škvrnitý týfus - iné, ako ebolu, variolu, sopľavku alebo rickécie, nie," konštatoval P. Slezák.
Ako potenciálne biologické zbrane je podľa odhadov NATO možno použiť asi 70 rôznych mikroorganizmov, asi len jedenásť z nich sa dá hromadne vyrábať v laboratóriách. Medzi ne patrí popri antraxe napríklad variola, mor, týfus, maleus, ale aj chrípka či tularémia. Na ich prenos možno použiť zvieratá, dá sa nimi kontaminovať voda alebo potraviny. Najaktuálnejšia je v súčasnosti hrozba použitia antraxu, aj keď dosiaľ potvrdené prípady sú hlásené iba z USA.
"Antrax je ochorenie, ktoré sa neprenáša z človeka na človeka. Infikovať sa je možné konzumáciou nakazených zvierat, vdýchnutím spór alebo kontaktom cez ranu na koži, v závislosti od brány vstupu ide o kožnú, črevnú, alebo pľúcnu formu. Našťastie sa dá antrax účinne liečiť antibiotikami, nutná je iba včasná diagnostika," informovala MUDr. Margia Sláčiková zo Štátneho zdravotného ústavu SR v Bratislave.
Podľa nej je v prípade podozrenia kontaktu s kontaminovaným materiálom namieste rozvážne konanie. Podozrivý predmet je vhodné vložiť do plastikového vrecúška, odporúča sa ihneď opustiť miestnosť, v ktorej ku kontaktu došlo, dôkladne si umyť ruky a zavolať políciu. Tá v spolupráci s civilnou ochranou alebo hasičmi zabezpečí ďalšie kroky, avšak dezinfekciu objektu by mal zrealizovať jeho majiteľ na vlasné náklady. Ako však M. Sláčiková zdôraznila, je potrebné rozlišovať medzi zásielkami a nerobiť zbytočnú paniku. Rovnako nie je potrebné hospitalizovať v nemocnici všetkých ľudí, ktorí prišli do styku s nejakým podozrivým práškom, keďže nehrozí bezprostredný prenos na iné osoby. Vhodné je iba nasadiť preventívne antibiotiká a zabezpečiť zdravotný dozor.
Pracovníci ŠZÚ včera opäť apelovali na občanov, aby s čiernym humorom, ktorý nás už stál nemalé finančné prostriedky, prestali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.