ktorých pozná celý svet a možno aj preto sme ich s rešpektom čakali pred vystúpením v Dome umenia. Naše obavy však boli zbytočne. Obaja sú veľmi skromní a sympatickí ľudia. Obaja pochádzajú z Budapešti. E. Klukon bola na hudobnej akadémií poslucháčkou Pála Kadosu. Po získaní diplomu spolupracovala s poprednými opernými a koncertnými spevákmi. Okrem častých koncertov v Maďarsku účinkovala v početných mestách Európy. Jej manžel Dezsö Ránki začal svoju medzinárodnú kariéru, keď získal prvú cenu Schumannovej klavírnej súťaže v Zwickau. Od toho času pravidelne koncertuje vo väčšine európskych štátov, ako i v Amerike a v Japonsku.
Naša prvá otázka bola - akú klavírnu školu preferujú?
- To je ťažké. Je pravdou, že kedysi bolo módnou tendenciou robiť tzv. ruskú školu. Samozrejme, učili sme sa ju i my. Ale svet sa globalizuje, takže dá sa povedať, že obaja preferujeme našu maďarskú školu, i keď i ona vychádza z tých základných škôl. Čiže ruskej a Lisztovej.
Nie ste len umeleckým párom, ale spojení ste i v manželskom zväzku. Od kedy spolu hrávate, alebo čo bolo skôr manželstvo, či umelecké partnerstvo?
- Spolu hráme už 15 rokov. Náš prvý spoločný koncert bol v roku 1985. Zamerali sme sa na skvosty hudobnej literatúry, a to sú diela pre dva klavíry. Samozrejme hrávame i skladby štvorručne a skvele sa doplňujeme. Kým sme sa však umelecky dali dokopy, už sme boli manželmi. Tohto roku sme oslávili 25. výročie sobáša.
Kráčajú vaše deti vo vašich šľapajách?
- Máme dvoch synov. Jeden má šesťnásť rokov a druhý šesť. Ten starší k nášmu umeniu vôbec neinklinuje. Venuje sa svojím koníčkom. A ten mladší? Je síce ešte malý, ale talent nesporne má. Do ničoho ho, ale netlačíme. Musí sa rozhodnúť sám. Keď si vyberie umeleckú dráhu, budeme mu pomáhať.
Ktorých maďarských skladateľov najradšej hrávate?
- Máme radi všetkých. Ale asi s najväčším pôžitkom interpretujeme sklady Bélu Bartóka a Francza Liszta. Ich skladby sú melodické a veľmi poslucháčsky úspešné.
A čo svetová skladateľská garnitúra?
- Tak to je veľmi ťažká otázka. Hráme radi všetku dobrú hudbu a tú skladali všetci svetovoznámy skladatelia. Napríklad počnúc Mozartom až po súčasných hudobných skladateľov, čiže po hudbu súčasnosti.
Máte okrem hudby čas i na nejaké koníčky?
- Je jasné, že najdôležitejším koníčkom ako i prácou čo nás živí, je hudba. Ale okrem nej radi relaxujeme vo svojej záhrade, v prírode a pri knihách. A jednou z najdôležitejších súčastí nášho života je naša rodina.
Aké sú vaše najbližšie umelecké plány?
- Obaja máme svoje koncertné povinnosti. Spoločný koncert máme až v decembri v umeleckom klube štátnej opery v Budapešti. Tento klub je veľmi v Maďarsku a vo svete uznávaný a práve teraz oslavuje 100 rokov od svojho vzniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.