finančne v trápení a potrebujú predať radnicu. Údajne má taký nápad, že by ju Prešov kúpil a prenajal Košičanom. Pobavilo ma to, ale to by sme nikdy neurobili. Už z kolegiality nie," s takouto perličkou začal včera stretnutie s novinármi zástupca primátora na mestskom úrade v Prešove Štefan Kužma (na obr.). Nasledujúca diskusia už bola o rozpočte, ktorý sa v tomto roku vyvíja pre mesto Prešov veľmi dobre.
Ako Kužma zdôraznil, daňové príjmy radnica plní na 75 percent, rovnako nedaňové príjmy a čerpanie výdavkov sa zatiaľ zastavilo na 68 percentách. To, že je mesto rozpočtovo silné, dokumentoval na stave termínových vkladov. Podľa jeho slov, len na úrokoch za termínované vklady do konca septembra ušetrili 8,4 milióna korún. "Veľmi dobre sa nám črtá daň z príjmov fyzických osôb. Ukazuje sa, že to je 91 percent a to znamená, že zisky firiem na Slovensku sú oveľa lepšie, ako sa vo všeobecnosti deklaruje. Veľmi zaujímavou položkou je aj cestná daň. Tú máme splnenú na 116 percent za trištvrte roka a to opäť znamená, že obyvatelia kupujú viac áut, ako si niekto dovolil odhadnúť. Ak čísla nepustia, tak potom musím konštatovať, že realita je iná, ako povedomie o našej ekonomike," konštatoval a dodal, že pri týchto príjmoch budú môcť v investičnej výstavbe splniť všetky plánované akcie, vrátane niekoľkých menších, ako je neplánovaná rekonštrukcia na Štúrovej ulici, nenáročné ihriská na sídlisku Sekčov a možno aj ďalšie.
Každý rok mesto vypracováva nové Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o daniach z nehnuteľností a ľudia možno čakajú, že pri postupujúcej inflácii, budú o rok znova vyššie. Viceprimátor však novinárov ubezpečil, že tohtoročné hospodárenie vytvorilo predpoklad na to, aby mesto zvládlo preklenovacie obdobia a zvyšovanie daní, čo je hlavný mestský príjem, nebude potrebné. V tej súvislosti pripomenul, že v novembri nebude v programe mestského zastupiteľstva rozpočet na rok 2002."Pôjdeme na provizórium od januára až do marca, lebo doteraz nepoznáme rozpočtové pravidlá. Tento rok sme však vo financiách silní a budeme mať rezervu aj na čas provizória. V rozpočte máme napríklad aj opatrenie na zníženie výdavkov na verejno-prospešné práce. Do septembra títo zamestnanci, ktorým mzdu a odvody refunduje štát, vykonali práce za 3,9 milióna korún. Pritom, naše výdavky na stravné lístky, pracovné pomôcky a niekedy aj odev nás do konca roka budú stáť šesťsto tisíc korún," konštatoval so slovami, že napriek kritickým hlasom voči VPP, tieto fakty potvrdzujú opodstatnenosť modelu. Napokon inak by si práce, najmä pri čistení mesta museli objednať a draho zaplatiť. Dokazuje to spomínaná suma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.