Uskutočňuje sa prvýkrát na Slovensku a je súčasťou celoeurópskeho projektu. Dôvody, pre ktoré sa toto štatistické rátanie robí, zhrnula vedúca odboru Krajskej správy Štatistického úradu SR v Prešove Sidónia Hurná na včerajšej tlačovej besede do konštatovania „získať informácie o situácii v poľnohospodárstve, najmä o štruktúre výrobnej základne." Uskutočnenie štrukturálneho cenzu fariem je nevyhnutým krokom Slovenska pre vstup do Európskej únie. Tiež uviedla, že jeho úspech bude v značnej miere závisieť od sčítacích komisárov, teda od toho, ako budú vedieť občanov presvedčiť, aby sa do zisťovania údajov zapojili a aby aj pravdivo odpovedali.
Do zisťovania Štrukturálneho cenzu fariem bude v Prešovskom kraji zapojených vyše 1 300 sčítacích komisárov. Títo navštívia 108 155 domácností a 1 698 súkromne hospodáriacich roľníkov nezapísaných do obchodného registra. Dotazník pre právnické subjekty i domácnosti je jednotný - má rozsah 16 strán. Domácnosti však budú odpovedať len na niektoré otázky, a to podľa usmernenia sčítacieho komisára.
Sidónia Hurná tiež informovala, že do zisťovania sú zapojené všetky podnikateľské subjekty s poľnohospodárskou činnosťou ako aj obyvateľstvo. A to bez ohľadu, či sa poľnohospodárske produkty predávajú, alebo ich vyrábajú len pre vlastnú spotrebu. Výnimku tvoria iba mestské lokality, kde nie je predpoklad poľnohospodárskej činnosti. Na otázku, ako teda zabezpečia hodnovernosť zisťovania, keď práve v strede mesta môže bývať občan, ktorý má v prenájme poľnohospodársku pôdu, odpovedala, že vo výsledku rátajú s 3 - 5-percentnou dopočítavateľnosťou.
Právnické osoby dostanú dotazník poštou, vyplnia ho a odošlú na Krajskú správu Štatistického úradu v Nitre. V domácnostiach a u súkromne hospodáriacich roľníkov nezapísaných do registra budú údaje zbierať sčítací komisári. Zisťovanie a zber údajov sa koná od 1. novembra do 3. decembra. Obdobie, za ktoré sa budú údaje zisťovať je november 2000 až október 2001. Sčítacích komisárov vybrali a navrhovali mestské a obecné úrady, štatistický úrad ich však vyškolil. „Občania nemusia mať obavy zo zneužitia údajov, nakoľko sčítací komisári sú viazaní mlčanlivosťou," skonštatovala S. Hurná.
V zmysle dotazníka pre štrukturálny cenzus fariem bude vlastne farmárom každý, kto obhospodaruje pol hektára pôdy. Ďalšími kritériami pre označenie farmára a farmu je sad o výmere 1500 metrov štvorcových, vinohrad s výmerou 500 metrov štvorcových, alebo 300 koreňov v súvislej sadbe. Tiež je to počet chovaných hospodárskych zvierat - l kus hovädzieho dobytka, alebo 2 kusy ošípaných, alebo 4 kusy oviec, alebo 50 kusov hydiny. Farmárom je aj ten, kto chová 100 kusov králikov, alebo iných kožušinových zvierat, alebo 5 včelstiev. Sidónia Hurná k tomu povedala: „Označenie farma je pre našu oblasť nezvyklé. Je to však terminológia Európskej únie a pre občana neprinesie žiadnu následnú povinnosť, týka sa len štrukturálneho cenzu."
Napokon ešte informácia, že ide o finančne veľmi náročný projekt. Spracovanie Štrukturálneho cenzusu fariem na Slovensku bude stáť 4 milióny Euro. Je to financované v rovnakom pomere z prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu SR. Pre tento rok má Krajská správa štatistického úradu v Prešove na tento účel k dispozícii 3 milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.