seba a tým aj svojho potomka. Trochu iná situácia je, kedˇ človek opustí príbuzných a ostatných živých a odíde z akejkoľvek príčiny z tohto sveta. Aj vtedy sa treba po- starať o jeho posledné veci, patrične sa s ním rozlúčiť, ba starať sa ďalej o jeho pamiatku, nech by bola pre živých niekedy aj nepríjemná.
V súvislosti s našou ekonomickou situáciou sú však aj posledné veci človeka zaťažkávajúcim momentom pre rozpočet rodín, ktorým prináleží postarať sa o jeho pamiatku. Najväčšie výdavky spravidla prinášajú pohreby, ale aj Sviatok Všetkých svätých či Pamiatka zosnulých.
V každom väčšom meste je u nás teraz, nie tak ako predtým, niekoľko pohrebných služieb. Tie sa môžu predbiehať o svojich klientov. Aj keď náklady, podobne ako pri ostatných položkách rozpočtu stúpajú, nie je to taká rýchlosť ako pri ostatných službách. Niektoré úkony majú štátom určené ceny, inde je ich tvorba voľná, nesmie však byť vysoká, aby nestratili záujemcov. Všeobecne platí, že čím ďalej na východ od hlavného mesta, tým sú náklady nižšie.
Približne rovnaké ceny
Podľa štatistiky väčšina pohrebov na cintorínoch sa pohybuje okolo dvadsaťtisíc korún. Je v tom zahrnutá aj cena truhly, kvetov, všeobecných poplatkov za administratívne úkony. Cena sa automaticky zvýši, ak za poslednou rozlúčkou na cintoríne nasleduje kar. Je zvykom, najmä na vidieku robiť kary doma na rozdiel od miest, kde sa dá pripraviť smútočné posedenie aj v podniku.
Najdôležitejšou vecou najmä na vidieku počas poslednej rozlúčky je truhla. Drevotriesková vyjde rodinných príslušníkov už za tritisíc korún, smreková od štyritisíc vyššie, dubovú ponúkajú služby najmenej za šesťtisíc.
To sú väčšinou domáce ponuky. Vo výbere, hlavne v mestách sú aj truhly z dovozu. Ich cena je však pomerne vysoká ,a to pre povrchovú úpravu dreva a ďalšie postupy, drobnosti, nad ktorými sa niekedy našinec pozastaví. Niektoré kusy sa predávajú až za horibilných šesťdesiattisíc korún a je pre to o ne minimálny záujem.
Čierne autá smútku
Služby,ktoré majú na starosti posledné veci človeka, účtujú aj prevoz nebožtíka. Cena za kilometer je v rámci Slovenska stanovená na 14 až 18 korún. Približne na tejto cenovej úrovni pohrebné služby účtujú aj prevozy zo zahraničia. Ak sa na to použije letecká preprava, ceny sa pohybujú v závislosti od vzdialenosti. Podmienkou, a najma položkou navyše pri prevozoch nebožtíkov z krajiny do krajiny môže byť cínová rakva. Jej cena sa začína pri sume 5 000 korún. Náklady za prevoz zo zahraničia domov, ak bol nebohý poistený, uhradí poisťovňa.
Pohrebné služby sa na požiadanie príbuzných postarajú pre blízkych či ďalších smútiacich aj o kyticu, prípadne veniec. Ich cena pohybujúca sa v rozmedzí stokorunových súm pribúda podľa druhu použitého materiálu a kvetov. Je už zaužívaným zvykom, že veniec je ozdobený stuhou s nápisom mena rodiny či konkrétnej osoby, od ktorej pri príležitosti poslednej rozlúčky pochádza. Jedno písmeno napísané ručne stojí v priemere približne tri koruny.Ak je písané strojom, prípadne lepené, stojí zhruba päť korún.
Vence však pozostalí nemusia vôbec kupovať. Majú možnosť dokonca si ich požičať. Požičovné za umelý veniec sa začína pri sume približne 300 korún, za tzv. živý sa platí okolo 500 korún.
Všade je to inak
Za obradnú sieň sa platí všade,v každom meste inak. Konkrétne napríklad v hlavnom meste je to od 2 100 do 3 087 korún. Zahrnuté v tom sú aj technické úkony nosičov, ako aj ďalšie postupy,medzi nimi napríklad dezinfekcia, pretože po každom obrade sa priestory,kde sa konajú rozlúčky, sa musia zakaždým čistiť.
Kopanie hrobovej jamy si správcovia či ostatní,čo sa o cintoríny starajú účtujú ako samostatnú položku, a to v cenovom rozparí od 2740 do 3420 korún. Vykopanie detského hrobu stojí 700 korún.Odlišná situácia je na vidieckych pohrebištiach, kde si ludia dokážu vyjsť v ústrety jeden druhému a pomáhajú si aj v tomto smere.Vybavenie papierov na matrike vyjde pozostalých zhruba na 500 korún.
Vykopanie hrobovej jamy, uloženie nebohého v chladiarenskom zariadení a kremácia sú štátom regulované ceny. Spopolnenie v rakve a uloženie tzv. úradnej popolnice vychádza na 2176 korún. Pri detskom pohrebe je suma vyčíslená na 1260 korún. Urna s popolom sa nemusí však vždy pochovanť. Možnosťou je rozptýlenie popola na lúke, čo bez obradu a bez prítomnosti rodinných príslušníkov stojí 505 korún, s obradom za prítomnosti rodiny 1 500 korún. Za zapožičanie obradnej siene v krematóriu na pol hodiny sa platí 1470 korún, na celú hodinu 2 310 korún.
Každému pohrebu bez ohľadu na to, či sa koná v krematóriu alebo na cintoríne, predchádza uloženie tela v chladiarenskom zariadení. Suma za to je fixne stanovená na 210 korún za prvý deň, a za každých 12 hodín 150 korún.
V prípade cirkevného obradu môže urobiť kňaz poslednú rozlúčku zadarmo. Je však nepísaným pravidlom, že mu (prípadne príslušnej farnosti) smútiaca rodina daruje peniaze. Výška sumy záleží na individuálnom rozhodnutí. Ak sa najbližší príbuzní rozhodnú pre občiansky pohreb, musia k celkovým nákladom ešte pripočítať 300 korún za smútočný prejav a recitáciu.
Je zvykom, že ku koncu každého smútočného obradu zaznie z reproduktorov hudba podľa výberu. Za odohranie sprievodnej hudby si účtuje Slovenský ochranný zväz autorský paušálny poplatok vo výške 40 korún.
Nie často, ale niekedy sa stáva , že telo nebohého treba exhumovať. Ak sa tak stane do 10 rokov od pohrebu, treba k tomuto úkonu súhlas hygienika a mať pripravených 11 258 korún.
Autor: sim, jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.