riaditeľa spoločnosti Tatrybel s. r. o. z Tatranskej Lomnice, ktorá dodáva teplo a spravuje časť bytov v Tatrách, Ing. Otta Fassingera, dôvod na takéto kroky nie je. "Môj osobný názor je ten, že v prípade odpájania ide výlučne o otázku komfortu. Zapnete si kúrenie kedy chcete, temperujete si takisto podľa vlastných potrieb a to isté platí aj pre teplú vodu," konštatoval riaditeľ spoločnosti.
Masové odpájanie od centrálnych kotolní podľa Fassingera spôsobilo tiež to, že hospodársky výsledok Tatrybelu je stále v mínusových číslach. Len za sedem mesiacov tohto roka firma vyrobila stratu vo výške takmer 1,3 milióna korún. "Strata je spôsobená nehospodárnosťou vykurovania a súvisí aj s počtom odpojených bytových jednotiek. S tým ide ruka v ruke nerentabilnosť kotolní," vysvetľuje riaditeľ Tatrybelu. Iný názor na túto problematiku majú samotní obyvatelia.
Ako konštatovali viacerí z nich, k budovaniu vlastných vykurovacích zdrojov ich prinútila ani nie tak cena za GJ tepla, ale samotná spoločnosť svojou liknavosťou a "socialistickým" prístupom. "Ak by nám boli namontovali pomerové merače tepla, neboli by sme s odpojili, pretože by sme vedeli za čo platíme a mohli by sme si regulovať teplotu v byte," povedala pre Tatranský denník jedna z obyvateliek sídliska Sibír v Novom Smokovci. Obyvatelia nie sú tiež spokojní so službami, ktoré Tatrybell, ako správca poskytuje. Zakladajú si preto vlastné správcovské spoločnosti, alebo jednoducho prechádzajú ku konkurencii. O. Fassinger priznal, že jedným z dôvodov je aj prezamestnanosť v podniku. "Máme pripravenú novú organizačnú štruktúru. Možno dôjde aj k prepúšťaniu. Z dvoch manažérov si ponecháme iba jedného a jedného, alebo dvoch údržbárov budeme riešiť presunom na tepelné hospodárstvo, alebo prepustením," tvrdí konateľ spoločnosti.
Faktom ostáva to, že firma Tatrybel, v ktorej má mesto Vysoké Tatry 50 percentný podiel, od svojho vzniku nevykázala zisk. Naopak. Každoročne končí so stratou. K dnešnému dňu sa mínusové čísla vyšplhali do výšky štyroch miliónov korún. Na ostatnom mestskom zastupiteľstve bola poslancom konateľom Tatrybelu Jozefom Kručayom predložená nie príliš optimistická správa o tom, ako vlastne Tatrybell hospodári. Problémom je, že pán O. Fassinger, respektíve jeho firmy, má prsty aj vo výstavbe podkrovných bytov, ktorá odštartovala v roku 1998. Nemenovaný zdroj uviedol, že existuje podozrenie z toho, že príjmy z tepelného hospodárstva použil na stavebnú činnosť prostredníctvom firiem Micron a neskôr Micron energy. Poslanci sa obávajú toho, aby ľudia nezačali zimu bez tepla a teplej vody. Podľa spolumajiteľa spoločnosti Tatrybell toto nehrozí.
"Úhrady obyvateľov za plyn vodu, elektrinu posúvame samozrejme ďalej našim dodávateľom. Tento stav môže ešte ovplyvniť fakt, že evidujeme stále veľa neplatičov," konštatoval na záver O. Fassinger, pričom pripustil, že ak bude nedostatok peňazí, zastavenie dodávok tepla a teplej vody bude reálne. O ďalšom osude tepelného hospodárstva vo Vysokých Tatrách rozhodne mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Návrhy sú odčleniť tepelné hospodárstvo od údržby. Úvahy sa vedú aj o tom, aby mesto vlastnilo 100 percent Tatrybelu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.