Košiciach. Zúfalí rodičia sa na nás obrátili, aby prostredníctvom našich novín poprosili darcov s krvnou skupinou 0 RH negatív o pomoc. K ich prosbe sa pripojil aj prednosta kliniky Prof. MUDr. Július Vajó, DrSc., ktorý osobne pred niekoľkými dňami pacientku operoval.
"Pacientka masívne krváca zo zažívacieho traktu, hlavne z dolného úseku tenkého čreva. Žiaľ, choroba postihuje sliznicu, ide o krvácavý zápal tenkého čreva. Situácia je v tomto štádiu ťažko chirurgicky riešiteľná, pacientke musíme dávať veľké množstvo náhradných roztokov, najmä krvi. U nás už absolvovala asi 15 až 20 transfúzií. Bohužiaľ, krvi je nedostatok, preto vyzývam všetkých občanov, ktorí krv môžu darovať, aby tak čím skôr urobili na transfúznej stanici v Košiciach," zdôraznil J. Vajó.
Príčinu takéhoto ochorenia podľa J. Vajóa je ťažké zistiť, pacientka bola v podobnom stave liečená už pred dvomi rokmi v Bratislave. Uskutočnili jej vtedy chirurgický zákrok, po ktorom začala masívne krvácať. Vtedy to zvládli, krvácanie však nebolo také masívne, ako je to teraz.
"Prognóza je veľmi, veľmi vážna. Percento úspešnosti nemôžeme v medicíne udávať. Boli by sme šarlatáni, keby sme uvažovali, či to prežije alebo nie. V každom prípade pre jej záchranu robíme všetko, čo je v našich silách," uistil nás prednosta kliniky. "Záleží na tom, či zoženieme dostatok krvi a ako na to bude samotný organizmus reagovať. Hrozí nebezpečenstvo vzniku protilátok proti cudzej krvi, iná možnosť však nie je. Najhoršie je, že sme jej už asi trikrát vymenili krv v celom objeme."
Na poznámku, že údajne pacientke nebola pôvodne správne určená diagnóza, J. Vajó poznamenal, že v takýchto prípadoch ťažko určiť diagnózu jednoznačne. Takýto typ ochorenia sa prejaví, až keď dôjde ku samotnému krvácaniu. "My sme ju vlastne otvorili len kvôli tomu, aby sme zistili presnú diagnózu. Obávali sme sa, že tam bude aj niečo iné, čo si bude žiadať chirurgické odstránenie. Takýto prípad, ktorý sa prejaví takýmto masívnym krvácaním, je skutočne vzácny. K tomu, ako postupovali kolegovia v Bratislave pred dvomi rokmi, by som sa nerád vyjadroval..."
Zúfalí rodičia nevedia, čo si v tejto situácii počať, ako pomôcť svojej dcére. Pýtajú sa, či je o ňu rovnako postarané, ako by tomu bolo napríklad v prípade prezidenta... "My liečime každého pacienta rovnakým spôsobom. Nerobíme žiadne rozdiely, to vás môžem uistiť."
Rodičia trávia posledné dni v nemocnici pri svojej dcére. Aj v čase našej návštevy sme ich zastihli pred dverami jednotky intenzívnej starostlivosti práve vo chvíli, keď sa dozvedeli, že došlo k zástave srdca ich dcéry. Otec Mgr. Štefan Valentovič aj s manželkou napriek šokujúcej situácii so slzami v očiach ešte poprosili, aby sme vyzvali našich čitateľov, aby darovali to jediné, čo môže ich dcére ešte pomôcť krv. Ako sme sa neskôr dozvedeli, lekárom sa podarilo pacientku resuscitovať.
Jej osud teraz neleží len v rukách lekárov, ale aj v rukách ľudí, ktorí môžu krv darovať. Kým mladá učiteľka zvádza svoj najťažší boj, boj o holý život, doma na ňu čaká rodina, najmä 14-ročná dcéra Soňa a 11-ročný syn Matúš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.