Juhosláviu (ICTY) v Haagu, kde ho obviňujú z organizácie etnických čistiek v Chorvátsku.
V druhej z troch obžalôb prokurátori Miloševiča obviňujú zo zodpovednosti za zabitie alebo vyhnanie Chorvátov a ďalšieho nesrbského obyvateľstva z približne tretiny Chorvátska v období od augusta 1991 do júna 1992 s cieľom vytvoriť štát s prevahou Srbov.
Exprezident, ktorý neuznáva legitimitu ICTY a počas posledného pojednávania vzdorovito argumentoval politickým procesom, pokojne počúval otváraciu reč predsedajúceho sudcu Richarda Maya. Dnešné predbežné pojednávanie je tretím Miloševičovým dostavením sa pred súd od jeho vydania z Belehradu do väzby v Haagu koncom júna.
Ako uviedol sudca May, po prerokovaní niekoľkých právnych návrhov prečíta Miloševičovi plný text obžaloby z vojnových zločinov v Kosove. Potom po prvý raz súdu predstaví obžalobu za zločiny v Chorvátsku, ktorú zverejnili tento mesiac.
Desať bodov novej obžaloby obviňuje 60-ročného exprezidenta zo zločinov proti ľudskosti, deväť bodov sa týka prípadov vážneho porušenia Ženevskej konvencie a 13 porušení vojnových zákonov alebo zvyklostí. V súvislosti s týmito zločinmi je Miloševič podľa obžaloby zodpovedný za stovky životov a uväznenie a násilnú deportáciu tisícov obyvateľov Chorvátska.
Tretiu obžalobu proti Miloševičovi za vojnové zločiny v Bosne, vrátane najvážnejšieho obvinenia z genocídy, by mala obžaloba zostaviť do niekoľkých týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.