Americkí predstavitelia sa za posledné tri roky najmenej 20
Ako vo včerajšom vydaní uviedol denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje blízke neplodným rozhovorom, rokovania pokračovali až do niekoľkých dní pred teroristickými útokmi z 11. septembra, ktoré Bushova vláda pripisuje saudskoarabskému miliardárovi.
Podľa rozhovorov delegáti Talibanu opakovane navrhovali, že bin Ládina vydajú. Podľa denníka však nepresvedčili amerických predstaviteľov o tom, že to myslia vážne a skutočne splniť tento prísľub.
Stretnutia sa konali v Afganistane, Pakistane, Nemecku i samotných Spojených štátoch, pričom v jednom bode dokonca viedli k telefonickému rozhovoru medzi "stredne vysoko" postaveným predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí USA a vodcom Talibanu mullom Muhammadom Umarom.
USA začali s nátlakom na vydanie bin Ládina po bombových útokoch na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii, pri ktorých v roku 1998 zahynulo 224 ľudí, vrátane 12 Američanov. Z útokov USA obvinili bin Ládina.
Od septembrových atentátov v New Yorku a Washingtone, ktoré si vyžiadali životy vyše 5000 ľudí, Taliban odmieta americkú požiadavku na vydanie vodcu teroristov. Po viacerých výzvach preto USA začali momentálne už štyri týždne trvajúcu vojenskú kampaň s cieľom potrestať Taliban za poskytnutie úkrytu pre bin Ládina a členom jeho teroristickej organizácie al-Kajdá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.